Raport

Epidemia koronawirusa

„Albo Unia Europejska się zmieni, albo nie ma sensu, by dalej istniała”

Liga Matteo Salviniego prowadzi w sondażach we Włoszech (fot. PAP/EPA/Alessandro Di Marco)

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini oświadczył, że „albo Unia Europejska zmieni się, albo nie ma sensu, by dalej istniała”. Zasugerował, że jeśli nie dojdzie do zmiany zasad w Unii, Włochy mogłyby pójść śladem Wielkiej Brytanii, która z niej wystąpiła.

Brexit stał się faktem. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

Specjalny zegar przy Downing Street odmierzał czas do brexitu, który nastąpił punktualnie o północy czasu środkowoeuropejskiego, a o 23 czasu...

zobacz więcej

„Zwrot w drugą stronę” – tak dziennik „Corriere della Sera” podsumował na wypowiedź byłego szefa MSW i byłego wicepremiera w mediach społecznościowych.

Salvini stwierdził odnosząc się do członkostwa Włoch w Unii Europejskiej: „Albo jest się w środku zmieniając reguły tej Europy albo, jak powiedział mi pewien rybak: »ludzie, zróbmy jak Anglicy« Albo reguły się zmienią, albo nie ma sensu siedzieć w klatce, w której nie pozwalają ci być rybakiem, lekarzem czy badaczem”.

Jak zauważyła mediolańska gazeta, takie antyunijne deklaracje nie są niczym nowym w Lidze i u samego Salviniego. Podkreślono zarazem, że słowa te wypowiedział kilka dni po tym, gdy w stowarzyszeniu prasy zagranicznej w Rzymie mówił, że priorytetem jego ugrupowania nie jest wychodzenie z Unii, ale wzrost gospodarczy.

Dziennik przypomniał, że spotkanie z korespondentami światowych mediów miało na celu przywrócenie wiarygodności Ligi na arenie międzynarodowej. 72 godziny później Matteo Salvini „zmienił front" – zauważyła gazeta.

Ugrupowanie, na czele którego stoi Salvini i noszące wcześniej nazwę Liga Północna, przez długi czas stosowało ostrą antyunijną retorykę. Także sam Salvini jako wicepremier i szef MSW w poprzednim rządzie mocno krytykował politykę Brukseli, zarówno migracyjną jak i gospodarczą czy finansową.

Jego opozycyjne obecnie ugrupowanie zajmuje od wielu miesięcy pierwsze miejsce w sondażach poparcia.

źródło:

Zobacz więcej