RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Genialny 20-latek pobił własny rekord świata w skoku o tyczce

Do bicia rekordu Armand Duplantis użył najsztywniejszej tyczki w swojej karierze (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

618 centymetrów – tyle wynosi nowy rekord świata w skoku o tyczce. Ustanowił go 20-letni Szwed Armand Duplantis podczas sobotniego lekkoatletycznego mityngu World Athletics Indoor Tour w Glasgow.

Mityng Orlen Copernicus Cup. Rekord świata w skoku o tyczce

Szwed Armand Duplantis ustanowił w Toruniu rekord świata w skoku o tyczce skacząc 6,17. 20-latek wygrał zaliczany do prestiżowego cyklu World...

zobacz więcej

Poprzedni rekord – 617 centymetrów – również należał do Duplantisa. Ustanowił go zaledwie tydzień wcześniej podczas mityngu w Toruniu.

Drugie miejsce w konkursie w Glasgow zajęli wspólnie Amerykanin Sam Kendricks i Belg Ben Broeders, którzy uzyskali po 5,75 m. Czwarty był Paweł Wojciechowski (5,65 m), zaś piąty Robert Sobera (5,50 m).

Do bicia rekordu Duplantis użył najsztywniejszej tyczki w swojej karierze. Od zdobycia złotego medalu na mistrzostwach Europy w Berlinie przed dwoma laty konsekwentnie obniża zresztą współczynnik ugięcia tyczki pod obciążeniem, zwany twardością, tak zwanym flexem.

– W Duesseldorfie, gdzie próbowałem skoczyć 6,17, i w Toruniu, gdzie mi się to udało, używałem tyczki z flexem 12,3. Teraz do Glasgow zabrałem jedną ze współczynnikiem 12,1. Leżała w domu i czekała na okazję, kiedy będę do niej gotowy. Po raz pierwszy będę skakał na tak twardej tyczce i sam jestem ciekaw, jak to będzie – wyjaśnił Duplantis na łamach szwedzkiego dziennika „Aftonbladet”.

źródło:
Zobacz więcej