Raport

Epidemia koronawirusa

Rosjanie zatrzymali kolejnych ukraińskich rybaków

FSB oświadczyła, że na pokładzie kutra znaleziono około trzech setek ryb i nielegalne sieci (fot. Pexels)

Straż graniczna rosyjskiej Federalnej Służba Bezpieczeństwa (FSB) na anektowanym Krymie poinformowała, że w zachodniej części Morza Azowskiego zatrzymała łódź z czterema obywatelami Ukrainy, prowadzącymi nielegalny połów. Rybaków zatrzymano na 24 godziny.

Rosja zatrzymała japońskich rybaków. Jest decyzja sądu

Rosja uwolniła załogi pięciu japońskich kutrów rybackich, zatrzymanych 17 grudnia w pobliżu czterech spornych wysepek, należących do archipelagu...

zobacz więcej

W komunikacie FSB oświadczyła, że „kapitan jednostki nie spełnił żądania” ze strony służb, by zatrzymać łódź, a na jej pokładzie znaleziono około trzech setek ryb i nielegalne sieci. Rosjanie twierdzą też, że obywatele Ukrainy nie mieli dokumentów pozwalających na połów.

Niezależna „Nowaja Gazieta” podała na swej stronie internetowej, że obywatele Ukrainy zostali przewiezieni do Kerczu i zatrzymani na 24 godziny do czasu wyjaśnienia okoliczności incydentu.

W maju 2018 roku, cztery lata po aneksji Krymu, Rosjanie zatrzymali u wybrzeży Krymu łódź z pięcioma ukraińskimi rybakami. Kapitan jednostki został postawiony przed sądem i skazany na grzywnę.

W listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne i Morze Azowskie siły rosyjskie zatrzymały trzy ukraińskie łodzie patrolowe. Jednostki zostały przejęte, a załoga aresztowana. Marynarze wrócili do kraju 7 września 2019 roku w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych w Rosji i na Ukrainie, która objęła po 35 osób z każdej ze stron.

Zgodnie z umowami dwustronnymi między Ukrainą i Rosją Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw i oba państwa mają na nich swobodę żeglugi.

źródło:

Zobacz więcej