Raport

Epidemia koronawirusa

„Bezpieczeństwo i relacje Rosja-NATO”. Ławrow rozmawiał ze Stoltenbergiem

Jens Stoltenberg zapewnił, że NATO dąży do poprawy relacji z Rosją (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

Relacje Rosja-NATO były tematem rozmowy ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Do spotkania doszło w kuluarach 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szef MSZ Niemiec apeluje o stworzenie unii obronnej w Europie

– To już od dawna nie jest pytanie „czy”, tylko „jak”. Razem z Francją intensywnie nad tym pracujemy. Musimy i chcemy podjąć ofertę francuskiego...

zobacz więcej

W krótkim komunikacie po rozmowach rosyjski resort dyplomacji podał, że Ławrow i Stoltenberg „poruszyli kwestie relacji Rosja-NATO”. Ponadto mówili o bezpieczeństwie wojskowym w Europie i „bieżących problemach agendy międzynarodowej i europejskiej”. Wśród tych tematów poruszyli sytuację w Afganistanie – wskazano.

Stoltenberg w sobotnim wystąpieniu na konferencji w Monachium apelował o zasypanie podziałów wewnątrz NATO i zwracał uwagę na wyzwania ze strony Rosji i Chin. Wskazywał, że NATO musi zmierzyć się z konkurencją ze strony coraz bardziej asertywnej Moskwy, która dąży do powrotu do świata ze strefami wpływów.

Przypomniał, że Sojusz odpowiada na to wyzwanie, zwiększając znacząco swoją gotowość wojskową. Sekretarz generalny zapewnił, że poza polityką odstraszania NATO zależy na poprawie stosunków z Rosją. – Nadal dążymy do lepszych relacji z naszym największym sąsiadem – zaznaczył.

W 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) bierze udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Spośród przywódców państw i rządów są między innymi: prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Holandii Mark Rutte, prezydent Litwy Gitanas Nauseda i prezydent Afganistanu Aszraf Ghani. Z USA przybył sekretarz stanu Mike Pompeo, minister obrony Mark Esper i przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Podczas konferencji minister Czaputowicz oświadczył, że w piątek polska ambasada w Moskwie złożyła notę w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietniej do Smoleńska i do Katynia. – Czekamy na odpowiedź – wskazał. Dodał, że w sobotę nie dojdzie do spotkania z szefem MSZ Rosji.

źródło:

Zobacz więcej