Raport

Epidemia koronawirusa

Pastor zamordowany wraz z członkami rodziny

Tindano Omar został uprowadzony przez islamistów (fot. TT/Illia Djadi)

W Burkina Faso zamordowano kolejnego protestanckiego pastora. Tindano Omar został porwany wraz z pięciorgiem dzieci – trójką własnych oraz dwoma bratankami.

Ksiądz zastrzelony w samochodzie. Podejrzenie padło na muzułmańskich pasterzy

W Nigerii zamordowano ks. Paula Offu. Jest to już dwunasty katolicki duchowny zabity w Afryce w tym roku.

zobacz więcej

Do masakry doszło w poniedziałek miejscowości Sebba w prowincji Yagha, leżącej na pograniczu z Nigrem. Po czterech dniach burkińskie siły bezpieczeństwa znalazły zmasakrowane zwłoki duchownego oraz jego syna i bratanków.

Dwie córki, które też zostały uprowadzone, oprawcy wypuścili na wolność. Pastor osierocił także trójkę innych swoich dzieci, które studiują w innym regionie kraju.

Prowincja Yagha stała się sceną brutalnych działań islamskich dżihadystów, wymierzonych głównie we wspólnoty katolickie i protestanckie. Szczególnie aktywne są tam dwa islamskie ugrupowania Ansar-ul-Islam i Jnim. Celem ataków padają też miejsca kultu.

– Nasze wspólnoty są na celowniku islamskich terrorystów. Potrzeba bardziej zdecydowanych działań wspólnoty międzynarodowej w obronie wyznawców Chrystusa – podkreśla arcybiskup stołecznego Wagadugu kard. Philippe Ouédraogo zauważa, że wpływ radykalnych islamistów z Mali i Nigru podminowuje pokojowe współistnienie chrześcijan i muzułmanów, które przez wieki charakteryzowało ten afrykański kraj.

źródło:
Zobacz więcej