Raport

#FabrykahejtuPO

Duda: Celem jest budowanie Polski, w której zwycięża uczciwość, a nie draństwo [WIDEO]

– Najważniejszym celem mojej prezydentury i rządzącego obozu jest to, żeby podniósł się poziom życia Polaków – powiedział podczas konwencji inaugurującej kampanię wyborczą kandydat PiS, ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Prezes PiS: Andrzej Duda jest naszym kandydatem marzeń. Start kampanii [WIDEO]

Rada Polityczna PiS wybrała przez aklamację prezydenta Andrzeja Dudę na kandydata na prezydenta – poinformował lider PiS jarosław Kaczyński. Po...

zobacz więcej

– Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom, bo gdyby nie ich obecność pięć lat temu i oddane głosy, nie byłoby realizacji mojej misji – mówił prezydent, rozpoczynając swoje wystąpienie podczas konwencji.

Podkreślił, że najważniejszym celem jego prezydentury, „najważniejszym celem także obozu dzisiaj rządzącego jest to, żeby podniósł się poziom życia Polaków, żeby Polakom żyło się lepiej, w każdym tego słowa znaczeniu; nie tylko w znaczeniu czysto materialnym, ale także w znaczeniu bezpieczeństwa”.

– Celem jest budowanie Polski, w której zwycięża uczciwość, a nie cynizm i draństwo – podkreślił prezydent.

Prezydent rozpoczyna kampanię. Kto w sztabie?

Urzędujący prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, w sobotę zainauguruje swoją kampanię wyborczą. Rozpocznie ją konwencja Prawa i...

zobacz więcej

Waga spotkań

Na konwencji podkreślał również wagę, jaką przywiązuje do spotkań z mieszkańcami w całym kraju. – Dziękuję, że jesteście tak wytrwali, że dzielicie się ze mną swoimi troskami, bo to jest dla mnie ogromnie ważne. Ogromnie ważne przez całe te pięć lat i w czasie tamtej kampanii było to, co państwo do mnie mówiliście, to, że nie obawialiście się powiedzieć, jakie macie troski, problemy, jakie macie pretensje, co się waszym zdaniem dzieje źle, co trzeba jeszcze w Polsce naprawić, gdzie są źródła problemów, jakie są wasze troski – mówił prezydent.

Podkreślił, że nie wyobraża sobie „innego sposobu pełnienia służby prezydenckiej niż ten, który jest przede wszystkim skupiny właśnie na tych spotkaniach”.

Duda mówił, że najważniejsza jest dla niego dbałość o polskie społeczeństwo. – Bardzo często mówię w trakcie moich spotkań, że najważniejszym celem mojej prezydentury, ale także najważniejszym celem obozu rządzącego jest to, żeby podniósł się poziom życia Polaków, żeby Polakom żyło się lepiej – podkreślił .

W tym kontekście mówił, że nie chodzi tylko o wymiar czysto materialny, ale także o bezpieczeństwo i „zwykłe poczucie spokoju, normalnego codziennego życia”. Zaznaczył, że zależy mu, aby Polacy mieli poczucie bezpieczeństwa tego codziennego na ulicy, ale też poczucia bezpieczeństwa, że „nikt nas nie napadnie, nie zabierze nam wolności”.

Prezydent Andrzej Duda pokazał walentynkowy film z żoną [WIDEO]

Z okazji święta zakochanych na jednym z profili Kancelarii Prezydenta RP w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające parę...

zobacz więcej

Coraz silniejsi i zamożniejsi

Prezydent mówił również o programach społecznych. Zaznaczał, że często słyszy podziękowania za program „500+”, „za obniżenie wieku emerytalnego”, „za świadczenia wypłacane emerytom i rencistom”, „za to, że znika bezrobocie i wielu młodych ludzi wraca do Polski” i jest w stanie znaleźć dobrą pracę. – Dziś rodzice nie mówią mi już: „nasze dzieci wyjechały, bo musiały”. Niech wyjeżdża ten co chce, ten kto chce spróbować, bo po to jesteśmy w UE, żeby być coraz silniejsi i zamożniejsi, żeby mieć możliwość wyboru – stwierdził prezydent.

– Jesteśmy w Unii po to, żeby młodzi, którzy wyjechali, wracali, ale też żeby zarabiali pieniądze i przynosili nowe wzorce. Żebyśmy stawali się takim państwem, które korzysta z tego co najlepsze na świecie, ale żebyśmy mieli też własną myśl, żebyśmy tej myśli nie tracili, żeby tutaj realizowane były nowoczesne badania, nowoczesny rozwój, żebyśmy byli państwem, które znajduje się w europejskiej i świtowej czołówce, jeśli chodzi o rozwój nauki i technologii. To jest moja i nasza wielka ambicja – zapewniał.

Stwierdził, że Polska już weszła na taką ścieżkę, ale ma jeszcze przed sobą „wiele wyzwań”. W tym kontekście mówił o „troskach i problemach, które się powtarzają” – wymienił „troskę o służbę zdrowia”, „kolejki do specjalistów”. – To jest wielkie zadnie, które musi zostać zrealizowane. Nowoczesne państwo to państwo, w którym jest zabezpieczona ochrona zdrowia obywateli” – podkreślił.

– Rozpoczynamy wielką, narodową strategię onkologiczną – zapowiadał. Stwierdził, że to jest „program na lata”, „niezwykle ważny program dla Polaków”, który „będzie wymagał miliardów złotych”. – Dziękuję, że te miliardy się znajdują. (...) To jeden z najważniejszych celów, który jest przed nami, to kwestia naszej przyszłości. (...) Wierzę, że podołamy – powiedział prezydent.

Kidawa-Błońska rezygnuje z hasła „Współpraca, a nie kłótnie” i ucieka od pytań [WIDEO]

Billboardy z hasłem „Współpraca, a nie kłótnie” były motywem przewodnim kandydatki na premiera Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W kampanii...

zobacz więcej

Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Andrzej Duda wskazał również na koniecznośc naprawy wymiaru sprawiedliwości. – Tak, by Polska była państwem sprawiedliwym i dobrze funkcjonowała – wyjaśnił. Jak dodał, wsparcia państwa wymagają między innymi emeryci. Mówił o wsparciu dla ludzi, którzy „przepracowali całe swoje życie, bardzo często ciężko pracując, którzy dzisiaj skromnie żyją, bo mają bardzo często niskie emerytury, czasem nie mogą już pracować, często mają niskie renty”.

– Oni wymagają cały czas wsparcia. Dziękuję za te trzynaste emerytury, które są wypłacane. Dziękuję za to, że zostanie wypłacona także i w tym roku. Dziękuję za to, że miałem ostatnio możliwość podpisania ustawy, dzięki, której wzrosną świadczenia dla emerytów i rencistów - o co bardzo prosiłem większość rządzącą. Jestem za to ogromnie wdzięczny panie premierze – dodał zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak dodał, „to jest cały czas wielki społeczny postulat, żeby także i na te sprawy spojrzeć”. – To zadanie także i naprawy wymiaru sprawiedliwości, dobrej jego naprawy, tak, żeby Polska była państwem sprawiedliwym i dobrze funkcjonowała dla swoich obywateli. Żebyśmy mieli uczciwych i mądrych sędziów, którzy są niezawiśli, także wobec swoich, własnych struktur zawodowych, wobec swojej grupy zawodowej, wobec swoich szefów, którzy umieją myśleć samodzielnie – wskazał.

Wybrany przez aklamację

Przed konwencją Rada Polityczna PiS wybrała przez aklamację Andrzeja Dudę na kandydata na prezydenta.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

– Apeluję do kontrkandydatów, żebyśmy prowadzili uczciwą kampanię, żebyśmy szanowali godność drugiego kandydata. Pokażmy, że można z klasą prowadzić politykę - mówił prezydent Duda, akcentując, że najważniejsza jest przecież Polska.

źródło:
Zobacz więcej