Raport

Epidemia koronawirusa

Zmiany w centralnej ewidencji ułatwią zakup auta. Historia wszystko wyjaśni

W praktyce to znaczące zmiany dla osób, które planują zakup (fot. pixabay.com/JerzyGorecki)

Od 15 lutego wchodzą zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które w przyszłości ułatwią zakup używanego auta, a także pozwolą na dokładniejsze zbadanie jego historii. W praktyce to ogromna zmiana dla osób, które planują zakup – podaje autokult.pl.

Rozlicz podatki. Rusza usługa Twój e-PIT

Od soboty podatnicy mogą pobrać gotowe, wypełnione już przez administrację skarbową deklaracje podatkowe. To w ramach drugiej odsłony akcji Twój...

zobacz więcej

Chodzi o nowe funkcjonalności w ramach dwóch usług: „Historia Pojazdu” oraz „Mój Pojazd”. Do najważniejszych należą: odczyt drogomierza (licznika) wraz z przyczyną, data wymiany drogomierza, informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, data wygaśnięcia polisy OC, data zgłoszenia o kradzieży oraz data odnalezienia pojazdu, data dodatkowego badania technicznego, informacja o szkodach istotnych.

Dzięki nowym funkcjonalnością trudniej będzie ukryć pewne fakty – podaje portal.

Trudniej będzie ukryć lub zafałszować przebieg samochodu. Jedną z najważniejszych zmian jest informacja o wymianie drogomierza wraz z odczytem. Dzięki temu pozostanie w historii pojazdu ślad manipulowania przebiegiem.

Ponadto, od 15 lutego znajdziemy nie tylko informację o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, ale także o rodzaju dodatkowego badania technicznego.

Co więcej, jeśli auto ma istotną szkodę (wypadek lub kolizja) to taka informacja również pojawi się w CEP. Nie będzie już tak łatwo ukryć, że coś niedobrego działo się z autem.

Nowością jest dokładna data obowiązywania ochrony OC – do tej pory była tylko informacja, że OC jest aktualne. Wreszcie ułatwiającą zakup informacją w CEP ma być zgłoszenie o kradzieży pojazdu. Do tej pory trzeba było to ustalać na komisariacie policji, teraz wystarczy dostęp do historii pojazdu w bazie CEP – podaje portal autokult.pl.

źródło:
Zobacz więcej