Raport

Epidemia koronawirusa

USA przekażą krajom Trójmorza miliard dolarów na inwestycje energetyczne [WIDEO]

Mike Pompeo wyjaśniał w Monachium, że wsparcie dla krajów Trójmorza ma pomóc w zmniejszeniu zależności energetycznej od Rosji (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanych w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld USD na inwestycje energetyczne – ogłosił w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Według informacji portalu Niezalezna.pl deklaracja Pompeo to efekt starań prezydenta Andrzeja Dudy i jego administracji,

Mińsk rozważa dostawy ropy z Gdańska rewersem przez rurociąg Przyjaźń

Białoruś bada możliwości dostaw ropy z Unii Europejskiej rewersem rurociągiem Przyjaźń – poinformował w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka,...

zobacz więcej

Mike Pompeo wyjaśniał w Monachium, że miliardowe wsparcie dla krajów Trójmorza ma pomóc w zmniejszeniu zależności energetycznej Europy Środkowej i Wschodniej od Rosji. – Nasz cel jest prosty: pobudzać prywatne inwestycje w sektor energetyczny, by chronić wolność i demokrację na całym świecie – powiedział.

O wsparciu dla krajów Trójmorza Pompeo mówił podczas wystąpienia na temat pozycji krajów Zachodu na światowej scenie. Sekretarz stanu USA skrytykował wypowiedzi o kryzysie NATO i podziałach w Sojuszu. – Śmierć Sojuszu Północnoatlantyckiego jest drastycznie przesadzona. Zachód wygrywa – mówił amerykański dyplomata.

Według informacji portalu Niezalezna.pl deklaracja Pompeo to efekt starań prezydenta Andrzeja Dudy i jego administracji, przede wszystkim Krzysztofa Szczerskiego. „Ten temat był omawiany od tygodni, zarówno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, jak i podczas ostatniej wizyty ministra Krzysztofa Szczerskiego w Departamencie Stanu USA” – powiedziała portalowi osoba znająca kulisy negocjacji.

Konferencja Bezpieczeństwa potrwa w Monachium do niedzieli. Zgromadziła setki światowych przywódców, ministrów, dowódców wojskowych i naukowców. Głównym tematem debat jest kryzys Zachodu jako światowego gwaranta bezpieczeństwa. Mowa jest również o wspólnej polityce obronnej i o zagrożeniach związanych z epidemią koronawirusa w Chinach.

Polskę w Monachium reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef dyplomacji weźmie w sobotę udział w dyskusji na temat inicjatywy Trójmorza.

źródło:
Zobacz więcej