RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czaputowicz nie porozmawia w Monachium z Ławrowem

Min. Jacek Czaputowicz chciał poruszyć kwestię zorganizowania wizyty przedstawicieli polskich władz w Katyniu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Min. Jacek Czaputowicz chciał poruszyć kwestię zorganizowania wizyty przedstawicieli polskich władz w Katyniu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W Monachium najprawdopodobniej nie dojdzie do spotkania szefów dyplomacji Polski i Rosji, Jacka Czaputowicza i Siergieja Ławrowa. Taką informację przekazują pracownicy polskiego MSZ oraz ambasady w Berlinie. Rozmowa ministrów miała dotyczyć obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w sobotę w radiowej „Trójce”, że prezydentowi zależy, by obchody zostały zorganizowane w sposób należyty i godny.

„Premier chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu”. Szef KPRM o 10. rocznicy katastrofy

– Premier Mateusz Morawiecki 10 kwietnia chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu. W tej chwili kancelaria analizuje możliwości przygotowania takiego...

zobacz więcej

Strona polska chciała w czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozmawiać z rosyjskimi dyplomatami na temat zorganizowania wizyty przedstawicieli polskich władz w Katyniu i Smoleńsku 10 kwietnia.

O możliwości spotkania w Monachium z Siergiejem Ławrowem Jacek Czaputowicz mówił podczas jednej z konferencji prasowych w ostatnich dniach. Zaznaczył, że strona polska jest gotowa do rozmów, jeśli będzie wola ze strony rosyjskiej.

Ostatecznie wypełnione kalendarze ministrów miały zdecydować o braku możliwości spotkania w Monachium. Niektóre źródła mówią też o odmowie ze strony rosyjskiej. Polskie MSZ zaznacza jednak, że brak spotkania w Monachium nie oznacza, że do rozmowy na temat wizyty w Katyniu i Smoleńsku nie dojdzie w przyszłości.

Analizy i rozmowy

Polskie władze chcą na terenie Rosji zorganizować 10 kwietnia obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni Katyńskiej. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w sobotę w radiowej „Trójce”, że prezydentowi zależy, by ofiary zostały uczczone w sposób należyty i godny.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda „kilka tygodni temu polecił premierowi” Mateuszowi Morawieckiemu przygotowanie „takich naprawdę godnych uroczystości”. – Na dzisiaj różne scenariusze są brane pod uwagę – stwierdził Spychalski.

Dopytywany, co ma na myśli, rzecznik odparł, by do tej sprawy „podchodzić bez emocji”. – W momencie, w którym wszystkie te uzgodnienia będą podjęte, w którym będziemy wiedzieli jak dokładnie będą wyglądały te uroczystości, jaki będą miały przebieg, w którym miejscu będą organizowane, to przekażemy taką informację – powiedział Spychalski.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 z delegacją udającą się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:
Zobacz więcej