Raport

#FabrykahejtuPO

Zemke doradcą Biedronia ds. bezpieczeństwa

W latach 1989-2009 Zemke był posłem zasiadając m.in. w komisji obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych (fot. PAP/Piotr Nowak)

Były wiceszef MON w rządzie Leszka Millera Janusz Zemke będzie moim doradcą ds. bezpieczeństwa –powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zemke zostanie ogłoszony doradcą kandydata Lewicy podczas sobotniej konwencji Biedronia w Świdnicy na Dolnym Śląsku.

Biedroń w PE: PiS zniszczył Polskę bardziej niż komuniści

– Wstydzę się, że w moim kraju żyją ludzie, którzy są gorsi od komunistów, bo zniszczyli mój kraj bardziej niż komuniści – krzyczał zwracając się...

zobacz więcej

Konwencja wyborcza Roberta Biedronia poświęcona będzie obronności, polityce bezpieczeństwa i kwestiom międzynarodowym. Na konwencji zaprezentowani zostaną także kluczowi doradcy kandydata Lewicy w tym obszarze.

Jak poinformował Biedroń, na konwencji wystąpi były wiceszef MON Janusz Zemke. – Janusz Zemke jest wybitnym ekspertem w dziedzinie obronności i polityki bezpieczeństwa, będzie szefem moich doradców w tym obszarze. Jego wiedza jako byłego wiceministra obrony narodowej, szefa komisji obrony narodowej i służb specjalnych daje gwarancje, że inicjatywy podejmowane przeze mnie, jako prezydenta, będą realizowane skutecznie i zgodnie z interesem państwa – powiedział Biedroń.

Zemke to kiedyś działacz Związku Młodzieży Socjalistycznej a także sekretarz KW PZPR w Bydgoszczy oraz wiceminister obrony z ramienia SLD w rządzie Leszka Millera.

Oprócz Zemkego na konwencji wystąpi także komandor Bożena Szubińska, która również wejdzie w skład zespołu doradców Biedronia. Zemke w latach 2001-2005 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiedzialnym za sprawy budżetu, inwestycje i techniczną modernizację wojska.

– W okresie sprawowania przeze mnie tej funkcji rozstrzygnięto wiele przetargów i zaczęto wprowadzać na wyposażenie wojska nowe samoloty, transportery opancerzone, pociski kierowane, systemy łączności i dowodzenia. W Bydgoszczy powstało Centrum Szkolenia NATO i I Brygada Logistyczna – pisze na swojej stronie internetowej polityk.

W latach 1989-2009 Zemke był posłem zasiadając m.in. w komisji obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych, a w latach 2009-2019 był deputowanym w Parlamencie Europejskim. – W latach 1969-1990 należałem do PZPR, będąc m.in. sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy – poinformował Zemke na swojej stronie.

Kmdr Bożena Szubińska to ekspertka w dziedzinie bezpieczeństwa oraz praw kobiet funkcjonujących w strukturach służb i wojska. Pracowała na stanowisku senior officer w Sztabie Generalny Wojska Polskiego oraz jako szef zaopatrzenia medycznego w Marynarce Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Była pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej ds. wojskowej służby kobiet i przewodniczącą Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, a także delegatką krajową żołnierzy-kobiet do Komitetu NATO ds. Równości Płci.

źródło:

Zobacz więcej