Raport

Epidemia koronawirusa

Wałęsa nie jest już patronem szkoły. „Kaczyński zapłacisz”

Radni Powiatu Bieszczadzkiego zdecydowali, że Zespół Szkół w Ustrzykach Dolnych nie będzie już nosił imienia Lecha Wałęsy. Opozycja już teraz zapowiada odwołanie do wojewody i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a były prezydent komentuje sprawę na Facebooku.

Lech Wałęsa grozi rozwiązaniami fizycznymi, jeśli Andrzej Duda wygra wybory

Do majowych wyborów prezydenckich zostało już zaledwie kilkanaście tygodni. Były prezydent Lech Wałęsa do tej pory zapowiadał, że jest gotów stanąć...

zobacz więcej

Projekt uchwały o zmianie przygotował Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad, który w 15-osobowej radzie ma osiem głosów. W uzasadnieniu napisano, że prawo oświatowe nie pozwala na nadawanie imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu.

Tymczasem pozostali radni powołują się na rozporządzenie i twierdzą, że Rada Powiatu nie może anulować swoich wcześniejszych uchwał. Może to zrobić wojewoda albo sąd administracyjny.

Zespól Szkól przez osiem lat nosił imię Lecha Wałęsy. Większością głosów (9 za, 6 przeciw) podjęto decyzję, że były prezydent nie będzie już patronem placówki. Radni, którzy głosowali przeciwko tej zmianie, zapowiadają odwołanie.

Lech Wałęsa odniósł się do sprawy na Facebooku. „Jaki jest powód działania radnych? Jeden z nich udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie plakatu z napisem »TW Bolek«” – napisał jeszcze przed głosowaniem.W piątek pojawił się kolejny wpis, już nie odnoszący się bezpośrednio do decyzji radnych, za to atakujący lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Tyle lat pomówień, oszczerczego wrabiania w agenturalność . Kaczyński zapłacisz” – napisał Wałęsa.źródło:
Zobacz więcej