Odkopano prehistoryczną skorupę żółwia o wielkości samochodu

Skorupa ma 2,4 metra długości (fot. Twitter/@nmhwilson)

W Ameryce Południowej odkopano największą skorupę żółwia w historii – informuje „Washington Post”. Ważąca ponad tonę prehistoryczna skamielina ma rozmiary samochodu – 2,4 metra długości.

Chrabąszcze żyły już 99 mln lat temu. Znaleziono dowód

Skamielinę chrabąszcza, która ma 99 milionów lat, znaleziono w Republice Związku Mjanmy (Birma). Zatopiony w bursztynie owad pochodzi z epoki...

zobacz więcej

Stupendemys geographicus, pływający przed milionami lat w rzekach i jeziorach na północy Ameryki Południowej, dwukrotnie przerastał największy dziś gatunek żółwia – żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea).

Pierwsze skorupy wymarłego Stupendemys geographicus odkopano w latach 70. ubiegłego wieku. Przez lata naukowcy próbowali ustalić szczegóły życia tego gada.

Po najnowszych odkryciach paleontolodzy podejrzewają obecnie, że gatunek ten był jedynym gigantycznym żółwiem żyjącym w tym okresie w północnej części Ameryki Południowej i był on wszystkożerny. Rogi na skorupach samców mogły służyć do walki o terytorium.

Gigantyczną skamielinę odkopano na pustyni na pograniczu wenezuelsko-kolumbijskim. Przed milionami lat teren ten był jednak wilgotny i bagnisty.

źródło:

Zobacz więcej