Rozlicz podatki. Rusza usługa Twój e-PIT

Ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem to 30 kwietnia (fot. Shutterstock/Proxima Studio)

Od soboty podatnicy mogą pobrać gotowe, wypełnione już przez administrację skarbową deklaracje podatkowe. To w ramach drugiej odsłony akcji Twój e-PIT, która ułatwia rozliczanie podatków za poprzedni rok.

Sejm przegłosował zmiany dotyczące usługi Twój e-PIT

Sejm przegłosował w czwartek zmiany dotyczące Twojego e-PIT-u. Rządowa nowela odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność...

zobacz więcej

Wypełnioną przez urzędników deklarację znajdziemy na portalu epit.podatki.gov.pl. Udostępniony tam dokument można przejrzeć, poprawić i zatwierdzić.

Rzecznik ministerstwa finansów Paweł Jurek powiedział w rozmowie z IAR, by zalogować się do systemu, należy podać kilka informacji. – Trzeba wpisać kwotę przychodu, którą wykazaliśmy w poprzednim zeznaniu podatkowym przed rokiem, a także jedną z kwot przychodu – z informacji, którą otrzymaliśmy od pracodawcy w tym roku” – mówi Paweł Jurek. – Trzeba również wpisać numer PESEL albo NIP oraz datę urodzenia. Na koniec system poprosi nas o to, by wskazać, jaka była nadpłata lub niedopłata podatku w ubiegłym roku – dodaje.

Logowanie do systemu jest możliwe również przez Profil Zaufany. Ministerstwo finansów zaznacza, że w tym roku usługa Twój e-PIT została rozbudowana. – Od dzisiaj z usługi mogą skorzystać osoby, które wynajmują mieszkania i uzyskują z tego tytułu przychody. To znaczy, że powiększa się wachlarz możliwości systemu w porównaniu z poprzednim rokiem. Z usługi może skorzystać ponad 20 milionów osób. To prawie każdy z nas – mówi Paweł Jurek.

Ulgi prorodzinne

Ministerstwo finansów podkreśla, że w tym roku w systemie e-PIT usprawniono również naliczanie ulgi prorodzinnej. – Przed rokiem zdarzały się sytuacje, że nie zawsze ulga prorodzinna była uwzględniana w naszym zeznaniu podatkowym. Wynikało to z tego, że nasz system nie był jeszcze w pełni zintegrowany z bazą PESEL i z bazą uczelni wyższych. W tym momencie to już nastąpiło – tłumaczy rzecznik resortu finansów. – Jeśli nasza pociecha przyszła na świat w minionym roku, to nasza usługa e-PIT już to wie. Jeśli nasze dziecko skończyło 18 lat, ale nadal studiuje, to my też o tym wiemy – dodaje Paweł Jurek.

Ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem to 30 kwietnia. Zeznanie uznaje się za złożone nawet wtedy, gdy podatnik nic z nim nie zrobi.

źródło:
Zobacz więcej