Raport

Epidemia koronawirusa

Przełomowe spotkanie szefów dyplomacji Watykanu i Chin

Szefowie dyplomacji Watykanu i Chin spotkali się w Monachium (fot. Twitter/@VaticanNews)

Podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa doszło do przełomowego spotkania szefów dyplomacji Watykanu, arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera i Chin, Wanga Yi. To poważny krok na drodze do normalizacji stosunków dyplomatycznych.

Rozpaczliwy list biskupa. „Na kolanach” błaga Watykan o pomoc

O ochronę kościołów przed zniszczeniami i wiernych przed prześladowaniami ze strony komunistów chińskich poprosił Stolicę Apostolską biskup senior...

zobacz więcej

To pierwsze spotkanie dwustronne na tak wysokim szczeblu.

Watykański Sekretariat Stanu w komunikacie przekazanym dziennikarzom poinformował, że podczas rozmowy, przebiegającej w serdecznej atmosferze mówiono o kontaktach dwustronnych, które „rozwinęły się pozytywnie”. W szczególności zwrócono uwagę na znaczenie zawartego w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Pekinem w sprawie mianowania biskupów w Chinach.

W oświadczeniu mowa jest także o woli kontynuowania dialogu instytucjonalnego, by „sprzyjać życiu Kościoła katolickiego i dobru narodu chińskiego”.

„Wyrażone zostało uznanie dla wysiłków, jakie są podejmowane, by zwalczyć epidemię koronawirusa, a także solidarność z dotkniętą nią ludnością” – głosi nota.

Jak podał Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej abp Gallagher i minister Yi wyrazili pragnienie zacieśnienia współpracy międzynarodowej w celu krzewienia współistnienia i pokoju na świecie.

„Wymieniono też poglądy na temat dialogu międzykulturowego i praw człowieka” – dodał Watykan.

Rozmowy trwają już 10 lat

Watykan i Chiny od ponad dziesięciu lat prowadzą rozmowy mające na celu uregulowanie wzajemnych relacji, które w przeszłości były wstrząsane przez kryzysy na tle mianowania bez zgody papieża biskupów przez podporządkowany władzom tzw. Kościół Patriotyczny. Wywoływało to zawsze ostre reakcje strony watykańskiej.

Pierwszym ważnym krokiem, podjętym w celu poprawy stosunków był list papieża Benedykta XVI do chińskich katolików, wystosowany w 2007 roku.

źródło:

Zobacz więcej