Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Make love, not canal”. Naga para w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej

Protestujący trzymali transparenty „Make love, not canal” oraz „Miłość Mierzeja, bez przerwy” (fot. FB/Obóz dla Mierzei Wiślanej)

Walentynkowy happening w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej zorganizowali aktywiści z Obozu dla Mierzei, przeciwstawiający się inwestycji. Jak podali na portalu społecznościowym, inspiracją dla takiej formy protestu był happening Johna Lenona i Yoko Ono sprzed lat oraz wykład noblowski Olgi Tokarczuk.

Przekop Mierzei Wiślanej. Pierwszy statek przepłynie w 2022 roku

Do 2022 roku mają zakończyć się prace nad obrotowymi mostami na Mierzei Wiślanej w miejscowości Nowy Świat. Wykonawca i inwestor budowy...

zobacz więcej

Jak napisali aktywiści, od świtu leżeli w błękitnej pościeli na terenie planowanego przekopu. Jak wskazali, inspiracją do takiej formy protestu były dwa zdarzenia: „Pierwsze to przypomnienie happeningu z 1969 roku, kiedy John Lenon i Yoko Ono przez kilka dni leżeli w łóżku w imię pokoju”.

Drugą inspiracją według aktywistów, był wykład noblowski Olgi Tokarczuk o czułości". Protestujący udokumentowali zdjęciami swoje piątkowe działania.

Protestujący napisali, że „na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany i wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze”.

W swojej opinii, przeciwstawili „takiej sile czułość, a jej symbolem jest ten pokojowy, czuły protest”. – Czułość to nasza odpowiedź na tę nielegalną akcję (red. przekop mierzei) – mówiła protestująca Mayra Wojciechowicz.Od kilku tygodni trwają prace przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Urząd Morski w Gdyni informował na początku lutego, że zaczynają się prace przy budowie nabrzeża południowego (rozładunkowego), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Całość obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych.

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

źródło:

Zobacz więcej
Naya Rivera (fot. PAP/EPA/NINA PROMMER)

Gwiazda serialu poszła pływać z synem. Policja ocenia, że utonęła

Trwają poszukiwania Nai Rivery.  zobacz więcej
czw. 12:39 503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 39355459


Varnish cache server

Spośród deportowanych doktor Mengele wybrał bliźnięta do swoich okrutnych eksperymentów (fot. Getty Images)

76 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz w Birkenau

W dwie noce zabili tysiące ludzi. Z deportowanych dr Mengele wybrał bliźnięta   zobacz więcej
czw. 07:58 503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 39355463


Varnish cache server