Nieletni korzystali z broni należącej do armii. Sprawę bada policja

W ochotniczych kursach organizowanych przez MPK udział brali nieletnich, głównie w wieku 15-17 lat (fot. Shutterstock/buenaventura)

Na ochotnicze szkolenia z zakresu obrony narodowej, organizowane przez podlegające rządowi stowarzyszenie, zapisywały się także osoby nieletnie. Sprawę ich udziału i udostępnienia im broni i amunicji zbada policja – podało w piątek fińskie Ministerstwo Obrony.

„Teraz nie będziecie już bezpieczni. To strzela”. 15-latek terroryzował kolegów [WIDEO]

Policja zatrzymała 15-latka z Poznania. Chłopak zastraszał kolegów nagraniem, na którym prezentował pistolet. „Teraz nie będziecie już bezpieczni...

zobacz więcej

Raport Ministerstwa Obrony Finlandii dotyczy działalności Stowarzyszenia Obrony Narodowej (MPK), będącego organizacją prawa publicznego i działającą pod nadzorem rządu. Według raportu przynajmniej w latach 2016-2018 w licznych kursach tej organizacji uczestniczyli także nieletni, a „w pojedynczych przypadkach nieletni brali udział w szkoleniach, w których używano broni należącej do sił zbrojnych”.

„Z broni w szkoleniach korzystano pod nadzorem personelu sił zbrojnych” – podkreślono w raporcie, wskazując jednocześnie, że podjęte zostały już „działania naprawcze” w celu zaostrzenia nadzoru nad szkoleniami, a dodatkowo po przeprowadzonym audycie sprawa została zgłoszona do zbadania przez Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP).

Fińska Agencja Prasowa STT podała, że od stycznia 2016 do sierpnia 2018 r. w ochotniczych kursach organizowanych przez MPK udział brało ponad 200 nieletnich, głównie w wieku 15-17 lat. Jednocześnie – zgodnie z oświadczeniem Stowarzyszenia – jedynie około 10 osób poniżej 18. roku życia uczestniczyło w rzeczywistych szkoleniach, służących zdobyciu umiejętności wojskowych.

Według MPK umożliwienie udziału w kursach nieletnim „nie było celowym” działaniem, ale wynikało z luki w systemie rejestracji. W całym badanym przez Ministerstwo okresie przeprowadzono ponad 300 kursów, w których wydana została broń, a w ponad 180 przypadkach także amunicja. Udział nieletnich stwierdzono w około 100 różnego rodzaju wydarzeniach szkoleniowych (m.in. marsze, kursy strzeleckie, kursy przetrwania).

Na początku 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa, zgodnie z którą tylko armia może organizować ochotnicze szkolenia wojskowe.

W liczącej ponad 5,5 mln mieszkańców Finlandii utrzymywany jest powszechny obowiązek służby wojskowej, a ochotnicze szkolenia z zakresu obrony są, jak podkreśliło Ministerstwo Obrony w piątkowym oświadczeniu, „ważnym elementem systemu obrony narodowej”, dlatego przeprowadzony audyt nie ma wpływu na kontynuację tego typu szkoleń.

źródło:
Zobacz więcej