„CBA ściga przestępców niezależnie od barw politycznych”

CBA ujawnia przestępstwa korupcyjne polityków wszystkich stron sceny politycznej. Później sądy wielu z nich uniewinniają, skazując tych, którzy korupcję zwalczali – mówił w programie „Jedziemy” Michał Rachoń. Jednak zdaniem opozycji Centralne Biuro Antykorupcyjne jest „bezbronne wobec przestępców, ale uległe wobec PiS-u”.

Potężna akcja CBA. 300 funkcjonariuszy, miliardy strat i 18 zatrzymanych

Prawie 300 agentów CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, zatrzymało 18 osób. Sprawa dotyczy przetransferowania co...

zobacz więcej

W środę, 12 lutego, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 18 osób w związku z wytransferowaniem za granicę 8,6 mld zł pochodzących z kradzieży podatków. Dzięki akcji, w której wzięło udział 300 funkcjonariuszy, ten gang nie będzie już okradał Polaków – przypomina w materiale programu „Jedziemy” jego autor.

To jeden z wielu przykładów działania instytucji, które nadzoruje minister Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych. Jak przypomniał Michał Rachoń, powstrzymały one także masową kradzież pieniędzy podatników za pomocą tzw. karuzel vatowskich. I dziennikarze, i urzędnicy wiedzieli o tym problemie od kilkunastu lat, ale przez lata państwo nie radziło sobie z takim przestępstwami.

Nadzorowane przez Kamińskiego CBA doprowadza również do postawienia zarzutów skorumpowanym politykom, niezależnie od barw politycznych. Choć spotykają ich różne konsekwencje: oskarżonemu byłemu senatorowi Stanisławowi K. Prawo i Sprawiedliwość nie udzieliło poparcia, tymczasem oskarżony polityk PO Stanisław G., ponownie zasiadł w ławach izby wyższej parlamentu.

Jednak podczas debaty nad złożonym przez opozycję wnioskiem o odwołanie ministra Mariusza Kamińskiego przedstawiciele tejże opozycji twierdzili między innymi, że „minister dopuścił, by polskie służby specjalne były kompletnie bezbronne wobec przestępców, ale uległe wobec PiS-u”.

Głosowanie ws. min. Kamińskiego. Konfederacja razem z KO, PSL-Kukiz'15 i Lewicą za odwołaniem

Sejm odrzucił w piątek rano wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego....

zobacz więcej

Tak mówił Marcin Kierwiński z PO, zaś według Władysława Kosiniaka-Kamysza – kandydata na prezydenta – obecność Kamińskiego w rządzie świadczy o tym, że w Polsce mamy „duszną atmosferę rządów autorytarnych”.

– Te rządy autorytarne muszą zostać zdymisjonowane. To nie chodzi o jednego człowieka, chodzi o całą filozofię podejrzliwości, szukania haków. W państwie autorytarnym musi być kilka elementów spełnionych: wąska grupa która decyduje; podporządkowany przywódcy parlament, który ślepo to akceptuje. To są rządy autorytarne, one się spełniają dzisiaj w czystej postaci – dowodził szef PSL.

źródło:
Zobacz więcej