Szef MSZ Niemiec apeluje o stworzenie unii obronnej w Europie

Zdaniem Heiko Maasa, maleje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

– To już od dawna nie jest pytanie „czy”, tylko „jak”. Razem z Francją intensywnie nad tym pracujemy. Musimy i chcemy podjąć ofertę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona w sprawie strategicznego dialogu w tym zakresie – mówił podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Parasol nuklearnego powstrzymywania nad Europą Wschodnią? Macron o strategii obronnej

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał partnerów z Unii Europejskiej do wzmocnienia wysiłków obronnych i współpracy, opartych na czterech...

zobacz więcej

Niemiecki minister przemawiał podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jego zdaniem maleje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO. W obliczu – jak mówił – stopniowego odwracania się USA w kierunku polityki wewnętrznej Unia Europejska musi stać się istotnym filarem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według Maasa, stworzenie europejskiej unii obronnej to „kluczowe polityczne wyzwanie dla Europy na lata dwudzieste”.

– To już od dawna nie jest pytanie „czy”, tylko „jak”. Razem z Francją intensywnie nad tym pracujemy. Musimy i chcemy podjąć ofertę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona w sprawie strategicznego dialogu w tym zakresie. Żeby było jasne: Niemcy są gotowe mocniej tu się zaangażować, również militarnie – mówił Maas.

Zmniejszenie zaangażowania w obronność Europy kilkakrotnie dementowali Amerykanie. M.in. amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher przypominała w tym kontekście zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce.

Konferencja Bezpieczeństwa potrwa w Monachium do niedzieli. Zgromadziła setki światowych przywódców, ministrów, dowódców wojskowych i naukowców. Głównym tematem debat jest kryzys Zachodu jako światowego gwaranta bezpieczeństwa. Mowa będzie również o wspólnej polityce obronnej i o zagrożeniach związanych z epidemią koronawirusa w Chinach.

źródło:
Zobacz więcej