RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szokująca decyzja. Manchester City wykluczony z Ligi Mistrzów!

Jeśli kara wejdzie w życie, będzie to bezprecedensowa decyzja UEFA (fot. Getty)

Obecny mistrz Anglii, Manchester City, został ukarany przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) grzywną w wysokości 30 milionów euro i wykluczeniem z europejskich pucharów na dwa sezony – 2020/21 i 2021/22.

Szokującą decyzję podjęto w piątek. Zdaniem UEFA, angielski klub popełnił serię naruszeń przepisów federacji, dotyczących m.in. Finansowego Fair Play.

„W następstwie przesłuchania, do którego doszło 22 stycznia 2020 roku, władze klubu Manchester City zostały poinformowane o decyzji Komisji Nadzoru Finansowego UEFA” – czytamy w oświadczeniu.

„Biorąc pod uwagę wszelkie dowody, Komisja stwierdziła poważne naruszenia dotyczących licencji dla klubów oraz regulacji Finansowego Fair Play. Doszło do tego poprzez m.in. zawyżanie rzekomych dochodów od sponsorów w przesyłanych do UEFA dokumentach”.

Mistrzowi Anglii zarzucono także „błędy we współpracy” z UEFA.

Kara? Surowa, niespotykana wcześniej na tym szczeblu. 30 milionów euro grzywny nie zrobi na władzach City większego wrażenia, ale potencjalne dwa lata bez Ligi Mistrzów to już problem większej wagi.

„Potencjalne”, bo od decyzji przysługuje odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. W wydanym oświadczeniu klub zapowiedział już, że zamierza skorzystać z takiej możliwości.

Absurd całej sytuacji polega na tym, że... Manchester City wciąż ma szansę na triumf w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Choć kara dotyczy wykroczeń popełnianych nagminnie przez wiele poprzednich lat, odpowiedzialność spotka angielski klub najwcześniej jesienią 2020 roku.

Tymczasem jeszcze w lutym zespół Pepa Guardioli powalczy o awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Realem Madryt.

źródło:
Zobacz więcej