RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pięć miliardów na skuteczniejszą walkę z rakiem. Nie bójmy się badań”

– Onkologia od dawna jest dla nas priorytetem. Dlatego przeznaczyliśmy pięć mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną. To pieniądze przeznaczone m.in. na zmiany strukturalne, badania profilaktyczne, nowe kadry. Za 10 lat będą widoczne efekty tej strategii – tak Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, wyjaśniał w „O tym się mówi” założenia rządowej strategii walki z chorobami nowotworowymi. – Chcemy, żeby już rok 2020 był rokiem pewnej zmiany i zwiększenia zgłaszalności na badania profilaktyczne. Nie bójmy się i korzystajmy z badań w zakresie: kolonoskopii, cytologii, mammografii – wymieniał.

„Pięć miliardów na skuteczniejszą walkę z rakiem. Nie bójmy się badań”

– Onkologia od dawna jest dla nas priorytetem. Dlatego przeznaczyliśmy pięć mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną. To pieniądze przeznaczone...

zobacz więcej

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-30 ma być, według rządu, odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. Głównym celem strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej. Rząd chce, aby zwiększeniu uległa wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, a obniżeniu – umieralność.

Strategia przewiduje prowadzenie działań w pięciu obszarach. Są to: inwestycje w kadry – zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii i lekarzy specjalności pokrewnych; inwestycje w edukację – prowadzenie działań profilaktycznych; inwestycje w pacjenta – podniesienie skuteczności badań przesiewowych w kierunku nowotworów jelita grubego, piersi, szyjki macicy oraz płuca; inwestycje w naukę i innowacje – np. zwiększenie udziału pacjentów onkologicznych w badaniach klinicznych; inwestycje w system opieki onkologicznej – zapewnienie pacjentom dostępu do najwyższej jakości procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz kompleksowej opieki.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przekonywał, że onkologia od dawna jest priorytetem rządu PiS. Dlatego właśnie na NSO przeznaczono 5 mld zł. Pieniądze nie są przeznaczone na leczenia, ale na m.in. infrastrukturę, nowe badania i zwiększenie liczby specjalistów. – Za 10 lat będą widoczne efekty tej strategii. Ale ten proces kiedyś trzeba było zacząć – mówił Gadomski.

Minister przekonywał, że chciałby, aby już w 2020 r. zaczęły się „pewne zmiany, zwłaszcza dotyczące zwiększenia zgłaszalności na badania profilaktyczne”. – Nie bójmy się i korzystajmy z badań w zakresie: raka jelita grubego, kolonoskopii, cytologii, mammografii. To są bezpieczne badania – dodał.

źródło:
Zobacz więcej