RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Zakochana Werona”. Sekretarze Julii odpowiadają na tysiące listów miłosnych

Blisko 10 tys. listów z prośbami o porady czy ze zwierzeniami miłosnymi przychodzi każdego roku pod rzekomy adres Julii w Weronie. W walentynki włoskie miasto Romea i Julii – tytułowych bohaterów powieści Williama Szekspira – jest szczególnym miejscem dla zakochanych. Podczas tygodnia św. Walentego czeka na nich wiele atrakcji.

Św. Walenty – patron zakochanych, czyli o historii walentynek

Nazwa „walentynki”, jaką nosi święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego. Biskup ten już w 1496 r. został ogłoszony...

zobacz więcej

Korespondencję można wysyłać pocztą, mailem lub zostawić bezpośrednio w skrzynce pod domem Julii. Nadawcy – głównie nastolatki, młode kobiety – zawierzają swoje pierwsze miłosne emocje, radości, zmartwienia; pytają: jak znaleźć miłość, jak na nowo odzyskać zaufanie. Niektórzy piszą też do Romea.

Listy nie pozostają bez odpowiedzi. W rolę sekretarzy bohaterki dramatu Szekspira wcielają się wolontariusze z „Klubu Julii”. Grupa członków stowarzyszenia naradza się wspólnie, co można odpisać. Odpowiedzi na listy są wysyłane w różnych językach – po angielsku, japońsku czy francusku.

– To fantastyczne móc odkrywać uczucia ludzi z całego świata, wizję miłości różnych kultur – powiedziała francuskiej telewizji Marinella, która odpowiada na listy już od ponad 30 lat.

Tydzień św. Walentego

Od blisko 30 lat Werona świętuje tydzień św. Walentego, patrona zakochanych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zakochana Werona – Jeśli kogoś kochasz, przywieź go do Werony” (Verona in Love – Se ami qualcuno portalo a Verona 2020).

Balkon Julii wyremontowany. „Obowiązek wobec turystów”

Największa atrakcja Werony na nowo będzie zachwycać turystów. We włoskim mieście gruntownie wyremontowano balkon w domu, w którym zgodnie z legendą...

zobacz więcej

Każdego roku nagradzane są najlepsze korespondencje zaadresowane do Julii. Tym razem wygrały trzy listy o pozytywnej treści. Ponadto, na ulicach miasta pojawiają się stragany, a na placu odbywa się festyn.

Program tygodnia św. Walentego przewiduje m.in. przyznanie nagród w ramach konkursu piosenki miłosnej dla młodych artystów, wypuszczenie do nieba balonów z wiadomościami miłosnymi, interaktywne przedstawienia poświęcone „Romeo i Julii”.

Według powieści Szekspira, Julia żyła w Weronie i zakochała się w Romeo, synu wrogiej rodziny. Ich tragiczna historia miłosna przyciąga co roku do tego miasta dziesiątki tysięcy młodych par. Na dziedzińcu pod domem Julii zostawiają kłódki i zdjęcia jako symbol ich miłości.

Każdy przyjeżdża tam, aby zobaczyć słynny balkon, gdzie w XVI wieku Julia miała się spotykać ze swoim partnerem. Konstrukcja nie jest jednak prawdziwa, bo została dobudowana w 1936 na XIII-wiecznej kamienicy na potrzeby filmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej