RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawnik Petru grozi Lubnauer

Katarzyna Lubnauer obciążyła Ryszarda Petru odpowiedzialnością z długi Nowoczesnej (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

„Niniejszym pragnę poinformować, że rozpowszechnianie podobnych do wyrażanych przez Katarzynę Lubnauer opinii przez kogokolwiek skończy się pozwem sądowym” – napisał na Twitterze Ryszard Petru. Polityk odniósł się do wypowiedzi, w której Lubnauer obciążyła go ona odpowiedzialnością za długi partii Nowoczesna.

„Pieniądze nie biorą się z nieba”. Byli liderzy Nowoczesnej spierają się o kredyt

Nie mam nic wspólnego z tamtymi długami – powiedziała w RMF FM była przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Komentując zadłużenie...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy wywiadu, jakiego 10 lutego br. Lubnauer udzieliła w radiu RMF FM. Powiedziała wtedy, że długi, jakie ma Nowoczesna, to „scheda po byłym przewodniczącym”, obciążając Ryszarda Petru odpowiedzialnością za sytuację finansową partii.

Prawnik Petru wezwał Lubnauer do „niezwłocznego zaprzestania naruszeń dóbr osobistych” swojego mocodawcy. Jak czytamy w wezwaniu, zaprezentowany przez Lubnauer pogląd miał nie znajdować potwierdzenia w faktach. Zaciągnięcie zobowiązania finansowego miało być „niezbędne do realizacji kampanii wyborczej w 2015 r.” oraz miało odbyć się zgodnie ze statutem partii.

„Podkreślenia wymaga fakt, iż nie była to samodzielna i samozwańcza decyzja Ryszarda Petru. Z tych też względów obciążanie przez panią mego Mocodawcy odpowiedzialnością za zaciągnięty dług, jak również sugerowanie, iż prowadził on »niezbyt roztropną politykę« uznać należy za poważne nadużycie”. Ponadto, jak czytamy w wezwaniu, w okresie pełnienia przez Petru funkcji przewodniczącego partii „kredyt był na bieżąco spłacany i obsługiwany, dzięki czemu zadłużenie zmniejszyło się prawie o połowę”.

W wezwaniu podkreślono też, że ze względu na dużą popularność stacji, na antenie której pady wypowiedziane przez Lubnauer słowa, mogła je usłyszeć duża liczba odbiorców. „Dodam również, że treść wywiadu w zakresie dotyczącym mego Mocodawcy była następnie cytowana i szeroko komentowana w innych mediach, co niewątpliwie zwiększyło zakres naruszenia przez Panią dóbr osobistych Ryszarda Petru. Wskazuję, że mój Mocodawca jest przedsiębiorcą działającym w branży finansowej, a zatem fakt publicznego zarzucania mu niewłaściwego gospodarowania finansami i podejmowanie niewłaściwych decyzji w tym zakresie, nie tylko naruszyło dobre imię Ryszarda Petru, ale również zagroziło jego wiarygodności oraz wizerunkowi jako osobie zajmującej się działalnością doradczą w zakresie finansów” – czytamy.

Zachowanie Lubnauer zostało określone jako bezprawne. „Wobec powyższego wzywam Panią do niezwłocznego zaprzestania naruszeń dóbr osobistych Ryszarda Petru i jednocześnie wskazuję, że w przypadku braku uczynienia zadość żądaniu wskazanemu w niniejszym piśmie, mój Mocodawca zamierza podjąć stosowne kroki prawne, w tym wystąpienie na drogę sądową” – kończy wezwanie prawnik Petru.

źródło:
Zobacz więcej