RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dowód, że w poprzednich latach szliśmy dobrą drogą”. Prof. Modzelewski o budżecie

– Jeżeli państwo może się pochwalić, że uchwaliło realistyczny budżet bez deficytu, to jesteśmy w dobrym klubie – takim, gdzie są państwa o bardzo wysokim ratingu – powiedział w TVP Info prof. Witold Modzelewski. Prawnik, doradca podatkowy i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego komentował uchwalenie budżetu przez Sejm. Jego zdaniem „tych kilka lat, które poprzedziły dzisiejsze uchwalenie ustawy, były tą drogą, którą trzeba iść”.

Sejm przyjął budżet na 2020 r. bez deficytu

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 r. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. W trzecim...

zobacz więcej

Jak stwierdził Modzelewski, jeśli oceniać sprawę z perspektywy wizerunkowej, „która w finansach publicznych nie jest bez znaczenia”, rząd odniósł sukces.

– Jeżeli państwo może się pochwalić, że uchwaliło realistyczny budżet bez deficytu, to jesteśmy w dobrym klubie – takim, gdzie są państwa o bardzo wysokim ratingu. To znaczy państwa o dobrze prowadzonych finansach publicznych, o niskim długu – stwierdził.

– Ten budżet wbrew pozorom, z punktu widzenia relacji rok do roku, czyli przyrostów, dochodów budżetowych, które planujemy, wcale nie jest budżetem bardzo napiętym. (…) Z punktu widzenia szans realizacji możemy powiedzieć, że jesteśmy realistami, ostrożnymi optymistami czy też, że budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny – dodał.

Modzelewski stwierdził, że istnieje duża szansa na to, że pod koniec roku „będziemy mogli spotkać się i powiedzieć, iż deficyt mieści się w granicach zera, czyli praktycznie o jego braku, a może nawet o minimalnej nadwyżce”. Jego zdaniem, dowodzi to, że „tych kilka lat, które poprzedziły dzisiejsze uchwalenie ustawy były tą drogą, którą trzeba iść”.

– Bez zwiększenia dochodów budżetowych, bez skuteczności państwa w tym zakresie i postawy podatników, którzy nie chcą unikać opodatkowania, nie uciekają od podatków, tylko po prostu płacą je zgodnie z prawem, bez tego ten sukces byłby niemożliwy. To nie tylko sukces naszego państwa, ale też uczciwych podatników – powiedział.

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 r. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej