RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 20 ofiar serii lawin. To członkowie dwóch rodzin

Większość górskich dróg w regionie została zamknięta na kilka tygodni z powodu obfitych opadów śniegu i zagrożenia lawinowego (fot. PAP/EPA/DHA AGENCY)

Co najmniej 21 osób zginęło w serii lawin w prowincji Dajkundi w środkowej części Afganistanu – poinformowały władze tego kraju. Siedem osób jest zaginionych, a 10 doznało obrażeń. Bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Dwie lawiny w Turcji. Są ofiary, w tym dzieci i ratownicy

Co najmniej 28 osób, w tym 23 ratowników zginęło w dwóch lawinach, które zeszły we wschodniej Turcji – poinformowało tureckie Ministerstwo Spraw...

zobacz więcej

Jak przekazał rzecznik ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, wszystkie ofiary śmiertelne to członkowie dwóch rodzin. W wyniku zejścia lawin zniszczonych zostało co najmniej 50 domów.

Ekipy ratunkowe od czwartku przeszukują teren w nadziei na odnalezienie zaginionych, pracują także, żeby pomóc poszkodowanym – poinformował Azimi. Zastrzegł, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć ze względu na niską temperaturę i ciężkie warunki utrudniające akcję ratunkowo–poszukiwawczą.

Większość górskich dróg w regionie została zamknięta na kilka tygodni z powodu obfitych opadów śniegu i zagrożenia lawinowego. Tegoroczna zima w Afganistanie jest ciężka, z dużymi opadami śniegu, lawinami i nagłymi powodziami – wskazuje agencja AP.

Po czwartkowych lawinach bilans ofiar, które poniosły śmierć w wyniku lawin i gwałtownych powodzi w kraju w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, wzrósł do 72. Od początku zimy 2,4 tys. domów zostało zniszczonych w wyniku powodzi.

Associated Press zauważa, że klęski żywiołowe, takie jak osuwiska ziemi, powodzie i lawiny, często nawiedzają Afganistan – kraj o słabo rozwiniętej infrastrukturze poza głównymi miastami. Problemy pogłębiła również degradacja środowiska naturalnego.

źródło:

Zobacz więcej