RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja: Coraz więcej środowisk przeciwko putinowskiej reformie konstytucji

Oni nas oszukują, mącą wodę i manipulują nami – mówi jedna z opozycjonistek (fot. REUTERS/Tatyana Makeyeva)

Coraz więcej Rosjan protestuje przeciwko forsowanym przez Kreml poprawkom do konstytucji. Akcje informacyjne, listy otwarte i pikiety organizują opozycjoniści, obrońcy praw człowieka, a także artyści i publicyści. Na 29 lutego opozycja zapowiada wielotysięczny marsz w piątą rocznicę zabójstwa Borysa Niemcowa. Manifestacja odbędzie się pod hasłem „Nie dla reformy konstytucji”.

Mało znany polityk kandydatem na premiera Rosji. Eksperci: Putin chce się utrzymać przy władzy

Prezydent Rosji Władimir Putin wniósł do Dumy Państwowej kandydaturę szefa Federalnej Służby Podatkowej (FNS) Michaiła Miszustina na premiera....

zobacz więcej

Działacze ruchów opozycyjnych powiedzieli „nie” kremlowskim poprawkom do ustawy zasadniczej. W ich ocenie, Władimir Putin szuka wszelkich możliwych sposobów, aby utrzymać władzę po wygaśnięciu obecnej kadencji. Opozycjonistka Julia Galamina przekonuje swoich zwolenników, że forsowana przez władze reforma konstytucji jest niezgodna z prawem.

– Według nas, to jest zamach stanu i oczywiście, że oni nas oszukują, mącą wodę i manipulują nami – stwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem rosyjska opozycjonistka.

W internecie zostały opublikowane filmy, w których artyści, intelektualiści, dziennikarze i działacze obywatelscy krytykują reformę ustawy zasadniczej i wzywają do jej odrzucenia, gdy w Rosji odbywać się będzie w tej sprawie ogólnonarodowy plebiscyt.

źródło:

Zobacz więcej