RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiny: Lekarze i pielęgniarki umierają na koronawirusa

W ciagu doby wzrosął znacznie luibcza zarażonych obywateli kraju (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)

W Chinach koronawirusem zaraziło się co najmniej 1716 pracowników służby zdrowia, a sześciu z nich zmarło – poinformował wicedyrektor państwowej komisji zdrowia Zeng Yixin. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa w całym kraju wzrosła tego dnia do 1381.

Rozstrzelano mężczyznę z podejrzeniem koronawiusa. Złamał warunki kwarantanny

W Korei Północnej rozstrzelano mężczyznę, który złamał warunki kwarantanny, mającej chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa –...

zobacz więcej

Według danych komisji do północy w Chinach odnotowano łącznie prawie 64 tys. przypadków zakażenia. Ponad 55,7 tys. osób wciąż przebywa w szpitalach, z czego ponad 10 tys. przypadków określono jako ciężkie. Łącznie 6723 pacjentów wyzdrowiało i zostało już wypisanych ze szpitali.

W ciągu doby w czwartek odnotowano 121 zgonów spowodowanych wirusem. Jednocześnie w prowincji Hubei w ognisku epidemii łączną liczbę zmarłych skorygowano w dół o 108 osób, ponieważ - jak wyjaśniono w komunikacie komisji – zostały one policzone dwukrotnie.

Do wtorku odnotowano 1716 zakażeń wśród pracowników służby zdrowia, z czego 87 proc. - w prowincji Hubei. Sześć z tych osób zmarło.

– Obecnie służba pracowników medycznych na pierwszej linii jest bardzo trudna. Warunki pracy i odpoczynku są ograniczone, presja psychiczna jest ogromna, a ryzyko zakażenia jest wysokie – powiedział wiceminister Zeng.

Popełnił samobójstwo, bo myślał, że ma koronawirusa

Jeden z mieszkańców wioski w stanie Andhra Pradeś na wschodzie Indii popełnił samobójstwo, obawiając się, że może być nosicielem nowego...

zobacz więcej

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarł m. in. lekarz Li Wenliang, który pod koniec grudnia ostrzegał kolegów po fachu przed epidemią, ale policja zarzuciła mu „rozpowszechnianie plotek” i nakazała zaprzestanie „nielegalnych działań”. Jego śmierć rozgniewała Chińczyków i wywołała falę krytycznych komentarzy pod adresem władz oraz apeli o wolność wypowiedzi.

W czwartek państwowe media poinformowały o odwołaniu ze stanowisk sekretarza Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Hubei Jiang Chaolianga oraz szefa partii w Wuhanie, stolicy tej prowincji, Ma Guoqianga. Wcześniej posady straciło już dwoje najważniejszych urzędników w regionalnej komisji zdrowia Hubei.

Nowy sekretarz komitetu KPCh w Hubei Ying Yong, były mer Szanghaju, zapewnił w czwartek, że władzom uda się powstrzymać wirusa przed wydostawaniem się na zewnątrz prowincji. Przyznał, że sytuacja w Hubei wciąż jest bardzo trudna – przekazał dziennik „Hubei Ribao”. Od 23 stycznia Wuhan i szereg okolicznych miast w Hubei poddanych jest kwarantannie i praktycznie odciętych od świata.

Rząd centralny nakazał niedawno urzędnikom wszystkich szczebli, aby wzmogli wysiłki na rzecz opanowania epidemii, ale jednocześnie nadzorowali „przywracanie ładu gospodarczego i społecznego” po przedłużonej z powodu wirusa noworocznej przerwie w pracy. Urzędnicy powinni dołożyć starań, aby zrealizować wytyczone na bieżący rok cele gospodarcze.

źródło:

Zobacz więcej