Marszałek Sejmu: Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom

Uroczystości przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Była to największa Armia podziemna w historii. Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom – napisała w piątek marszałek Sejmu Elżbieta Witek z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.

Premier: Armia Krajowa jest dla nas wzorem międzyludzkiej solidarności

Armia Krajowa pozostaje dla nas wzorem służby ojczyźnie, dobrej organizacji i międzyludzkiej solidarności – napisał premier Mateusz Morawiecki z...

zobacz więcej

Szef kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podczas uroczystości przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie odczytała list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

„Niemalże wraz z wybuchem II wojny światowej polska państwowość w okupowanym kraju zeszła do podziemia dysponując poważną i liczącą się siłą militarną Związkiem Walki Zbrojnej” – przypomniała marszałek.

„14 lutego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Armię, która rosła z każdym dniem w siłę i osiągnęła stan ponad 380 tys. żołnierzy i oficerów. Była to największa Armia podziemna w historii. Jej działania były coraz bardziej dotkliwe dla okupanta. Ogromna była w tym zasługa oddziałów sabotażowo-dywersyjnych oraz żołnierzy gotowych na wszystko. To żołnierze AK w 1944 r. rozpoczęli Powstanie Warszawskie, największe w historii II wojny światowej” – napisała Witek w liście.

Zwróciła uwagę, że „jak co roku, w rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, a także utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK oddajemy hołd twórcom oraz żołnierzom polskiego państwa podziemnego”.


Według Witek, „każda rocznica stanowi okazję, aby przypomnieć rozdział historii walk o wolność i niepodległość”.

Witek skierowała wyrazy wdzięczności i szacunku do kombatantów oraz przedstawicieli cywilnych struktur polskiej konspiracji. "Dziękuję za poświęcenie, odwagę i determinację. Chyląc głowę oddaję cześć bohaterom" - podkreśliła.


Prezydent wręczył płk. Kazimierzowi Klimczakowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

źródło:

Zobacz więcej