RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Armia Krajowa jest dla nas wzorem międzyludzkiej solidarności

Uroczystości przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Armia Krajowa pozostaje dla nas wzorem służby ojczyźnie, dobrej organizacji i międzyludzkiej solidarności – napisał premier Mateusz Morawiecki z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.

Marszałek Sejmu: Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom

Była to największa Armia podziemna w historii. Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom – napisała w piątek marszałek Sejmu Elżbieta Witek z okazji 78....

zobacz więcej

„Powołanie do życia Armii Krajowej było decyzją śmiałą, odważną i dalekowzroczną. W tym dniu rozpoczął się nowy rozdział w walce zbrojnej Polaków pozostających pod niemiecką okupacją” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła podczas uroczystości przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.

Premier podkreślił, że „czas niemieckiej okupacji odbierał Polakom nadzieje i perspektywy, jednak już od początku działań zbrojnych młodzi ludzie i doświadczeni żołnierze organizowali się, tworzyli samoobronę i przygotowywali do odparcia wroga”.

Przypomniał, że „założona we wrześniu 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski potem Związek Walki Zbrojnej decyzją Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych przekształciła się w Armię Krajową, do której przyłączyły się inne organizacje działające na terenie okupowanej Polski”.


„Powstała wielka, świetnie zorganizowana i dynamicznie działająca podziemna armia. Jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego okazała się fenomenem na skalę światową” – dodał.


Marszałek Sejmu: Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom

„Oddajemy dziś hołd wszystkim żołnierzom AK”

Według Morawieckiego, „Armia Krajowa pozostaje dla nas wzorem służby ojczyźnie, dobrej organizacji i międzyludzkiej solidarności”.

„Jesteśmy dumni z jej bohaterów, z odwagi działania, wielokierunkowej aktywności i wysokich standardów moralnych” – podkreślił.

Napisał, że „w zbiorowej pamięci Polaków zapisały się heroiczne akcje bojowe Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej – akcja pod Arsenałem i zamach na Kutscherę”.

„Oddajemy dziś hołd wszystkim żołnierzom AK, chylimy przed nimi czoła. Zawdzięczamy im naszą wolność i etos odważnej walki o wartość, która łączy wszystkich Polaków - niepodległą ojczyznę” – zaznaczył.


Premier Morawiecki: Polska musi strzec pamięci o swoich Bohaterach

źródło:

Zobacz więcej