RAPORT

Kampania 2020

Trzy banki inwestują w fintech, chcąc stworzyć polski standard podpisu elektronicznego

Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów (fot. Shutterstock/TippaPatt)

PKO Bank Polski wspólnie z Alior Bankiem i BNP Paribas zainwestowały 17 mln zł w spółkę Autenti, polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Inwestycja ma pozwolić na opracowanie – wraz z resztą środowiska bankowego – przyszłego standardu podpisu elektronicznego na rynku finansowym, analogicznego do istniejącego już Polskiego Standardu Płatności.

Santander widzi rynki z większymi zarobkami. Może rozważać sprzedaż polskiego banku

Mówi się o rozważanym przez Grupo Santander scenariuszu sprzedaży banku w Polsce. Hiszpanie twierdzą, że nie zamierzają go sprzedawać, a polski...

zobacz więcej

– Platforma Autenti służy do zdalnego podpisywania dokumentów za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, czyli smartfona, tabletu czy komputera. Dzięki temu możemy w szybki i prosty sposób podpisać każdy dokument z biura, z domu, czy nawet z urlopu. Dokumenty podpisywane w ten sposób są wiążące prawnie zarówno w Polsce jak i w UE – mówi Przemek Kondraciuk z Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Jest to pierwsza w regionie Europy Środkowo–Wschodniej tego rodzaju wspólna inwestycja banków, które na co dzień ze sobą konkurują. Przeprowadzona przez nie – wraz z dwoma funduszami Venture Capital – inwestycja w spółkę Autenti, ma jej umożliwić dalszy rozwój platformy podpisu elektronicznego oraz ekspansję na inne rynki europejskie.

Rozwiązania proponowane przez Autenti przyczynią się do automatyzacji procesów wewnętrznych, usprawnienia obiegu dokumentów w banku oraz będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.

– Dziś wszystkie dokumenty powstają w sposób cyfrowy, dlatego trzymanie się tradycyjnych sposobów ich zatwierdzania – przez parafowanie każdej strony i podpisywanie każdego egzemplarza umowy kredytowej, wniosku o założenie lokaty i każdego innego dokumentu – nie ma sensu – tłumaczy Grzegorz Wójcik, CEO Autenti.

Miliardowe straty Deutsche Bank. To już piąty rok z rzędu

Największy niemiecki bank Deutsche Bank odnotował w zeszłym roku 5,7 mld euro strat netto. Analitycy podkreślają, że jest to piąta z kolei roczna...

zobacz więcej

PKO BP, Alior Bank i BNP Paribas, które zainwestowały w Autenti, reprezentują łącznie ok. 30 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Ich przedstawiciele zapewniają, że pragną zainteresować tym projektem pozostałe instytucje finansowe działające na polskim rynku. Współpraca może wesprzeć stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów, a tym samym rozwój proekologicznych rozwiązań w tym zakresie.

To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności i Polish API przykład, który pokazuje, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki.

Według prognoz w 2023 r. globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów.

źródło:

Zobacz więcej