RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Coraz mniej osób idzie na emeryturę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego

Według profesor Uścińskiej Polacy są coraz bardziej świadomi, że wysokość ich emerytury zależy od nich samych (fot. Shutterstock/Dmytro Zinkevych)

Coraz mniej osób przechodzi na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego – wynika z analizy przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak powiedziała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, o ile w latach 2015–17 na emeryturę po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn przechodziło ponad 80 proc. uprawnionych, to w 2018 r. było to 57 proc., a w 2019 r. 60 proc., z czego 15 proc. w rok po nabyciu uprawnień.

Emeryci i renciści otrzymają „trzynastki”. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główne z nich zakładają wykreślenie...

zobacz więcej

– Są to bardzo pozytywne wyniki – podkreśla prezes Uścińska. Dodaje, że przejście na emeryturę bardziej opóźniały kobiety, których wiek emerytalny jest krótszy niż mężczyzn.

Prezes Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że dłuższa praca ma istotny wpływ na kwotę zgromadzonych składek i na średnie dalsze trwanie życia podczas pobierania emerytury. Te dwa czynniki właśnie są brane pod uwagę podczas wyliczania wysokości świadczenia – podkreśla prezes ZUS. Przypomina, iż wysokość emerytury obliczana jest przez podzielenie kwoty zgromadzonych zwaloryzowanych składek przez średnie dalsze trwanie życia.

Obecnie to średnie dalsze trwanie życia po osiągnięciu wieku emerytalnego wynosi dla kobiet 22 lata, czyli 261 miesięcy, a dla mężczyzn – 18 lat, czyli 217 miesięcy.

Według profesor Uścińskiej Polacy są coraz bardziej świadomi, że wysokość ich emerytury zależy od nich samych. Duży wpływ na tę świadomość ma wprowadzenie od lipca 2017 r. doradców emerytalnych w każdym oddziale ZUS. Doradcy pomagają wyliczyć emeryturę, pomagają też w podjęciu decyzji dotyczącej terminu przejścia na nią. Informują, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

Od początku lipca 2017 r. do doradców po przyszło ponad 20 mln osób. Doradcy wykonali ponad 2 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym. Prezes Uścińska zaznaczyła, że te wizyty u doradców są stałym elementem funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i sal obsługi klientów.

Dłuższej pracy Polaków sprzyja też dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie – zwraca uwagę prezes Gertruda Uścińska. Informuje też, iż w latach 2015-19 nastąpił wzrost o 30 proc. osób, które po przejściu na emeryturę są aktywne na rynku pracy.

źródło:
Zobacz więcej