Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Bakterie w jelicie są powiązane z osobowością 

Skład flory jelitowej wiąże się z różnymi cechami osobowości (fot. Shutterstock/Kateryna Kon)

Skład flory jelitowej wiąże się z różnymi cechami osobowości, np. poziomem neurotyzmu czy otwartością na ludzi. Bakterie mogą wpływać na mózg, ale osobowość może też wpływać na jelitową florę.

Jesteś w ciąży? Nie używaj kosmetyków z parabenami. Dziecko może mieć nadwagę

Jeśli kobieta w ciąży stosuje kosmetyki zawierające parabeny, może to zwiększać ryzyko nadwagi u dzieci. Badania na myszach dowodzą, że substancje...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Oxford przeprowadzili szeroko zakrojone badanie, w którym odkryli wyraźne zależności między mikroorganizmami zamieszkującymi układ pokarmowy a zachowaniami i usposobieniem ludzi.

– Pojawia się coraz więcej dowodów na połączenie między jelitowym mikrobiomem a mózgiem i zachowaniem, znane jako oś mikrobiom-jelito-mózg. Do tej pory większość badań przeprowadzono na zwierzętach, podczas gdy badania z udziałem ludzi skupiały się na roli mikrobiomu w zaburzeniach neuropsychiatrycznych – zwraca uwagę dr Katerina Johnson, autorka pracy opublikowanej na łamach „Human Microbiome Journal”.

– Ja, przeciwnie, byłam zainteresowana badaniem ogólnej populacji w celu sprawdzenia jak różne, żyjące w jelicie bakterie wpływają na osobowość – podkreśla badaczka.

Naukowcy zwracają jednocześnie uwagę na badania łączące jelitowe bakterie z autyzmem. Teraz, odkryli, że wiele z tych bakterii wpływa na nastawienie do innych ludzi w ogólnej populacji.

Ta choroba zabiera trzy razy więcej ofiar niż wypadki drogowe 

Cukrzyca jako bezpośrednia przyczyna śmierci powoduje dwu–, a nawet trzykrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe – twierdzi ekspert w ochronie...

zobacz więcej

– Sugeruje to, że mikrobiom jelitowy może nie tylko przyczyniać się do powstawania cech obserwowanych u osób z autyzmem, ale także do różnic w społecznym zachowaniu w ogólnej populacji. Ponieważ jednak badanie miało charakter przekrojowy, przyszłe analizy mogą skorzystać na bezpośrednim badaniu potencjalnych efektów działania tych bakterii na zachowanie. Może to pomóc w pracach nad nowymi terapiami autyzmu i depresji – mówi dr Johnson.

Odkryła ona również, że osoby z szerszym gronem znajomych mają bardziej zróżnicowaną florę jelitową. To z kolei prowadzi do lepszego zdrowia nie tylko jelit, ale całego organizmu.

– To pierwsze badanie, które powiązało towarzyskość ludzi z różnorodnością mikrobiomu. Wyniki zgadzają się z rezultatami badań na naczelnych, które pokazały, że społeczne interakcje mogą wspierać bogactwo mikrobiomu. Uzyskane wyniki sugerują, że to samo może dotyczyć populacji ludzkich – zwraca uwagę badaczka.

Tymczasem ludzie o wysokim poziomie stresu i lęków mieli bardziej ubogą florę jelitową. Ci, którzy w dzieciństwie nie byli karmieni piersią, mają uboższy mikrobiom w jelitach.

Stresujesz się w pracy? Postaw na biurku roślinę

Nadmiar obowiązków, zbliżające się terminy zleceń, piętrzące się zadania do wykonania „na wczoraj”? Jeśli dokucza nam stres w pracy, japońscy...

zobacz więcej

Większą różnorodność miały też osoby, które więcej podróżowały za granicę. Według badaczy ludzie ci mogli być wystawieni na działanie wielu różnych bakterii, a także próbować różnego typu jedzenia.

Także właśnie osoby, które lubią sprawdzać nowe potrawy, miały więcej gatunków bakterii w układzie pokarmowym, a np. ludzie unikający produktów mlecznych – mniej.

Różnorodność mikrobiomu była też wyższa przy diecie bogatej w naturalne probiotyki (sfermentowane sery, kiszona kapusta czy inne dania ze sfermentowanych lub kiszonych warzyw) i prebiotyki (banany, rośliny strączkowe, pełne ziarno, szparagi, cebula czy por).

– Nasz nowoczesny styl życia może doskonale powodować dysbiozę jelita. Prowadzimy stresujące życie z ograniczonymi kontaktami społecznymi i małą ilością czasu spędzanego w otoczeniu przyrody. Nasza dieta jest zwykle uboga w błonnik, zamieszkujemy zbyt czyste pomieszczenia i polegamy na antybiotykach. Wszystkie te czynniki mogą w nieznany sposób wpływać na jelitowy mikrobiom, a przez to na nasze zachowanie i stan psychiczny – przestrzega dr Johnson.

źródło:

Zobacz więcej