Raport

Epidemia koronawirusa

Polityk PSL chciał blefować ws. podwyżki wieku emerytalnego? Został sprawdzony

Władysław Kosiniak-Kamysz jako minister w rządzie Donalda Tuska był odpowiedzialny za reformę systemu emerytalnego (fot.PAP/Paweł Supernak)

– To niesamowite spłycenie i uproszczenie problemu, bo minister nie jest w stanie wprowadzić ustawy. Może je wprowadzić tylko Sejm. Wtedy była większość sejmowa, jaka była. Proszę wrócić do głosowania nad ustawą o podwyższeniu wieku emerytalnego i zobaczyć, ilu posłów PSL głosowało za – stwierdził Stanisław Rakoczy z PSL w TVP 3 Opole. Był pytany, czy problemem dla Władysława Kosiniaka-Kamysza w kampanii prezydenckiej jest podwyższenie wieku emerytalnego, w którą była zaangażowany jako minister w rządzie Donalda Tuska.

Kosiniak-Kamysz: Nie podpisałbym takiej ustawy zgłoszonej przez PO

Jest wiele kwestii, które dzisiaj trzeba podjąć, bo niestety starzejące się społeczeństwo wymaga zmian o charakterze strukturalnym – powiedział w...

zobacz więcej

Lider PSL na Opolszczyźnie starał się bronić prezesa PSL i jednocześnie kandydata na prezydenta przed odium niepopularnej wśród Polaków decyzji, jaką było podwyższenie wieku emerytalnego przez rząd Donalda Tuska. Wprawdzie podwyżka została cofnięta decyzjami rządu PiS, jednak nadal stanowi spory zarzut wobec byłego ministra pracy i polityki społecznej.

Prowadzący przypomniał, jak o tej kwestii na słynnych taśmach wypowiadał się Paweł Graś, rzecznik prasowy rządów Donalda Tuska.

– Słyszeliśmy na taśmach Pawła Grasia, że przeprowadzał te najgorsze zmiany, które mogły być przeprowadzane, że „on nam to załatwił” jako minister – przypomniał prowadzący.

Rakoczy mówiąc o niepopularnej decyzji starał się bagatelizować rolę Kosianiaka-Kamysza we wprowadzeniu ustawy o podwyżce wieku emerytalnego; sugerował, jakoby PSL miał głosować przeciw tej ustawie.

Redaktorzy „Rozmowy dnia” zachęceni przez Rakoczego sprawdzili, jak głosowali wówczas posłowie PSL: 27 z 28 posłów tej partii poparło wprowadzenie ustawy. Przeciw ustawie zagłosował wówczas tylko poseł Eugeniusz Kłopotek.

źródło:
Zobacz więcej