Raport

#FabrykahejtuPO

Konserwatorzy zwiększyli limity. Więcej turystów zobaczy Wawel

Zamek Królewski na Wawelu podpisał też umowę z władzami Krakowa na honorowanie zniżek dla mieszkańców (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Więcej turystów będzie mogło zobaczyć Zamek Królewski na Wawelu, po tym jak jego kierownictwo zwiększyło limity konserwatorskie na stałe ekspozycje. Każdego dnia dwa razy więcej turystów będzie mogło zwiedzić prywatne apartamenty królewskie. Dwieście osób więcej zobaczy też skarbiec koronny i zbrojownię oraz reprezentacyjne komnaty królewskie – mówi Andrzej Betlej – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Sensacyjne odkrycie na Wawelu

Nawet tak świetnie zbadana budowla jak Wawel wciąż odkrywa nowe tajemnice. Podczas badań archeologicznych, które towarzyszyły remontowi przybudówki...

zobacz więcej

– W przypadku komnat z 1900 do 2100. W przypadku skarbca i zbrojowni z 1000 do 1250 – powiedział Betlej. Dodał, że jest to odpowiedź na postulat zwiedzających. – W ten sposób Zamek Królewski staje się, można byłoby powiedzieć, bardziej instytucją partycypacyjną – dodał.

Udostępnione zostaną także trzy gabinety: w wieży Jordance, Holenderski, Kolekcjonera. Dodatkowo w Noc Muzeów zostanie udostępniony rezerwat archeologiczny kościoła św. Gereona.

– Udostępniamy szerzej kolekcję malarstwa renesansowego z daru pani Karoliny Lanckorońskiej i ten dar znajduje się na pierwszym piętrze w tzw. prywatnych apartamentach królewskich. To kolejny element tego szerszego otwarcia — poinformował dyrektor.

Zamek Królewski na Wawelu podpisał też umowę z władzami Krakowa na honorowanie zniżek dla mieszkańców. – To ukłon w stosunku do krakowian, którzy myślę, że powinni, a tak naprawdę również chcą oglądać zamek Królewski na Wawelu – dodał.

Po raz pierwszy Zamek Królewski na Wawelu będzie honorował także ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

źródło:
Zobacz więcej