Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polska przekazała TSUE wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej

Dziś upływał termin składania wyjaśnień (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Polski rząd przedstawił swoje wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Polska miała do dziś czas na przedstawienie wyjaśnień. O złożeniu dokumentu dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Na razie nie wiadomo, co znajduje się w dokumencie.

„Można byłoby zawiesić dzisiaj Izbę Dyscyplinarną, jutro Sejm, a pojutrze prezydenta”

Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien wkraczać w funkcjonowanie i organizację wymiaru sprawiedliwości; na to się nie umawialiśmy, wkraczając do...

zobacz więcej

Jak z kolei podało źródło PAP, polska odpowiedź liczy kilkadziesiąt stron. Na razie nie znamy jej dokładnej treści.

O sprawie wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Müller.

„Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek KE o środki tymczasowe jest niedopuszczalny. Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów” – napisał na Twitterze.

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że w odpowiedzi będzie podtrzymana teza, iż organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wyłącznym prawem państw członkowskich UE.

Wójcik stwierdził, że TSUE nie powinien przychylić się do wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych wobec Polski. W ocenie ministerstwa niedopuszczalne jest stosowanie środka zabezpieczającego w sprawie Izby Dyscyplinarnej, ponieważ sprawa jest w toku. Do 13 lutego Polska miała przekazać TSUE wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Ma to związek z wystosowaną w październiku skargą Komisji Europejskiej ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce i późniejszego wniosku o zastosowanie środków tymczasowych w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej