RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstanie portal poświęcony bitwie warszawskiej

V Rekonstrukcja bitwy w trakcie obchodów 89. rocznicy walk w Ossowie (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Polskie Radio wraz z programem „Niepodległa” będzie tworzyć portal internetowy z poświęcony bitwie warszawskiej. Portal powstanie z okazji 100. rocznicy zwycięskich walk z bolszewikami pod Warszawą. W 1920 roku, dzięki zaangażowaniu polskich wojsk i społeczeństwa, udało się powstrzymać bolszewicką nawałę, co w kilka miesięcy później przyczyniło się do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Prezydent: Powrót Polski nad morze to jedno z wydarzeń, które ukształtowały Polskę

zobacz więcej

Dyrektor programu „Niepodległa” Jan Kowalski, który podpisał list intencyjny z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską zapowiada, że portal będzie multimedialnym i wielojęzykowym kompendium wiedzy o bitwie.

– Portal będzie tworzony w kilku językach: polskim, angielskim, rosyjskim, węgierskim. Wspólnie z Polskim Radiem chcemy pokazywać, że bitwa warszawska to nie tylko wydarzenie polskie, ale też ogólnoświatowe, że to wydarzenie miało wpływ na bieg historii – stwierdził.

Kowalski wyjaśnia, że na portalu znajdą się różnorakie materiały związane z bitwą.

– Materiały archiwalne, często będą to fotografie, nagrane podcasty, których będzie można odsłuchać. Pokażemy archiwalia pochodzące m.in. z Polskiego Radia, ale też będą to zasoby z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Naszym partnerem jest też Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które już ma niesamowite zasoby materiałów historycznych – mówi.

Wicedyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Krzysztof Kossowski zapewnia, że portal będzie tworzony według najnowocześniejszych wzorców.

Salwy w cytadeli. Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Złożeniem wieńców na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz apelem pamięci, salwą honorową i okolicznościowymi przemówieniami...

zobacz więcej

– Będzie skonstruowany przede wszystkim tak, by opowiadać historię. Nie będzie to taka strona czysto encyklopedyczna, ale historia opowiadana przez kolejne rozdziały, przez historie osób biorących udział w tamtych wydarzeniach, czyli klasyczne storytelling. To jest nowoczesna forma opowiadania i teraz w ten sposób konstruuje się najlepsze na świecie serwisy i my chcemy tak podejść do tematu – zadeklarował.

– Wychodzimy z założenia, że nie każdy będzie miał wiedzę historyczną taką, jaką mają Polacy, dlatego zaczynamy od pokazania, że w ogóle na mapach nie było takiego kraju przez 123 lata. Zaczynamy od Wielkiej Wojny, czyli od I wojny światowej, pokazujemy, że Polska po tej wojnie się odrodziła, po czym właściwie chwilę później musiała stanąć oko w oko z bolszewikami, i stąd bitwa warszawska – powiedział Kossowski.

Portal zostanie uruchomiony 15 lipca, na miesiąc przed setną rocznicą zwycięstwa Polaków nad bolszewikami pod Warszawą.

źródło:
Zobacz więcej