Raport

Epidemia koronawirusa

MSZ: Zwrócimy się do Rosji z prośbą o umożliwienie organizacji obchodów w Katyniu

MSZ chce zorganizować obchody w Katyniu i Smoleńsku (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że w najbliższym czasie polskie władze zwrócą się z oficjalną prośbą do strony rosyjskiej o umożliwienie organizacji wizyty 10 kwietnia w Katyniu i Smoleńsku.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej: kto pojedzie do Rosji?

Panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie ogromnie zależy na tym, aby uroczystości związane z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej były uczczone w należyty i...

zobacz więcej

Chodzi o obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Szef polskiej dyplomacji na razie nie może potwierdzić, że dojdzie do jego spotkania z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w tej sprawie.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował dziś, że Andrzejowi Dudzie zależy, by godnie uczcić osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej. Wcześniej szef kancelarii premiera powiedział, że kancelaria planuje wizytę Mateusza Morawieckiego w Katyniu i w Smoleńsku.

Minister Jacek Czaputowicz zapowiedział, że polskie władze będą konsultowały się w sprawie obchodów ze stroną rosyjską.

„Premier chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu”. Szef KPRM o 10. rocznicy katastrofy

– Premier Mateusz Morawiecki 10 kwietnia chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu. W tej chwili kancelaria analizuje możliwości przygotowania takiego...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji poinformował też, że w najbliższych dniach weźmie udział w wydarzeniu, na którym pojawi się również minister spraw zagranicznych Rosji, ale nie wiadomo, czy dojdzie do rozmowy w sprawie organizacji wizyty.

Wcześniej minister Czaputowicz, który przebywa z wizytą w Helsinkach, powiedział, że rodzinom katyńskim zależy na godnym upamiętnieniu osiemdziesiątej rocznicy zbrodni. Podkreślił, że udział polskich władz w obchodach rocznicowych jest konsultowany w Kancelarii Prezydenta, będzie się tym zajmował też parlament.

źródło:
Zobacz więcej