RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sowiecki dysydent: W Rosji ruszyła masowa kampania oskarżania Polski o wymyślone winy

„To co mówi Siergiej Naryszkin to jest to zamówienie polityczne” (fot. Alexei Nikolsky\TASS via Getty Images)
„To co mówi Siergiej Naryszkin to jest to zamówienie polityczne” (fot. Alexei Nikolsky\TASS via Getty Images)

Rozpoczęła się masowa kampania oskarżania Polski o wymyślone winy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością – powiedział prof. Nikołaj Iwanow, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Sowiecki dysydent białoruskiego pochodzenia odniósł się do słów dyrektora rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergieja Naryszkina, który stwierdził, że Polska była „milczącym wspólnikiem” Niemiec przed II wojną.

Szef rosyjskiego wywiadu: Przedwojenna Polska stała się „milczącym wspólnikiem” Niemiec

Przedwojenna Polska stała się „milczącym wspólnikiem agresora”, podpisując w 1934 r. z Niemcami deklarację o niestosowaniu przemocy – oświadczył...

zobacz więcej

Jak podkreśla historyk, „Związek Sowiecki był sprzymierzeńcem III Rzeszy przez dwa lata. Robił wszystko, żeby ułatwić niemiecką agresję za Zachodzie”.

Józef Stalin liczył, że na Zachodzie będzie trwała wojna podobna tej, jaką była I wojna światowa – że Niemcy i Francuzi wykończą się w okopach, tak jak pod Verdun w 1916 r. – Stalin liczył na to, że potem zajmie gołymi rękami całą Europę – wyjaśnia Iwanow. – Polska podpisując układ o nieagresji z Niemcami chciała po prostu zabezpieczyć się przed niemiecką agresją. Później Niemcy ten pakt o nieagresji uznali za niebyły – dodał.

– Wydaje mi się, że to, co mówi Siergiej Naryszkin to zamówienie polityczne. W Rosji teraz rozpoczęła się niesamowita kampania propagandowa. Każdy, kto może kopnąć Polskę poniżej pasa, robi to. Do tego chóru, który jest dyrygowany prawdopodobnie z Kremla, dołączył się szef wywiadu. Niestety, jeżeli szef państwa mówi, że Polska była jednym z winowajców rozpoczęcia II wojny światowej, to trudno się dziwić, że jego podwładni mówią mniej więcej to samo, a czasem jeszcze gorsze rzeczy – oświadcza Nikołaj Iwanow.

Siergiej Naryszkin, dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), w wywiadzie dla telewizji Zwiezda oświadczył, że przedwojenna Polska stała się „milczącym wspólnikiem agresor” podpisując w 1934 r. z Niemcami deklarację o niestosowaniu przemocy.

Naryszkin, który jest również przewodniczącym Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego (RIO), nazwał w wywiadzie deklarację polsko-niemiecką „paktem o nieagresji”, który zawierał „tajny aneks” mówiący o neutralności Polski w razie agresji niemieckiej. – W istocie Polska stała się milczącym wspólnikiem agresora już w 1934 r. – oświadczył.

źródło:

Zobacz więcej