RAPORT

Pogarda

Antarktyda straciła górę lodową wielkości Malty. Zobacz, jak to wyglądało

Najnowsze

Popularne

Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca na Antarktydzie, oderwał się właśnie fragment góry lodowej wielkości Malty – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Ten wielki lodowiec, o wielkości ponad 300 km kw., od razu połamał się na wiele małych kawałków. ESA opublikowała animację graficzną z narastającymi pęknięciami lodowca.

NASA zbada zmiany lodu na wschodzie Antarktydy

NASA zbada zmiany lodu polarnego wzdłuż wschodniej linii wybrzeża Antarktydy. Operacja IceBridge rozpocznie się w tym tygodniu w Hobart w Tasmanii....

zobacz więcej

Dzięki zdjęciom z misji satelitarnych Sentinel programu obserwacji Ziemi Copernicus zauważono w zeszłym roku dwie duże szczeliny na lodowcu. Naukowcy uważnie obserwowali zmiany na Antarktydzie.

Animacja z Pine Island opublikowana przez ESA wykorzystuje 57 obrazów radarowych zarejestrowanych przez misję Sentinel-1 od lutego 2019 r. do teraz (ostatnie ujęcie pochodzi z 10 lutego). Prezentacja wskazuje na szybkość narastających pęknięć, prowadzących do momentu oderwania się fragmentu lodowca.

Pine Island wraz z sąsiadującym z nim lodowcem Thwaites, łączą środek pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej z oceanem – jednocześnie uwalniając znaczne ilości lodu do oceanu.

Te dwa lodowce traciły fragmenty lodu już od 25 lat. Satelity – dzięki niezwykle dużej odległości od Ziemi – odgrywają ważną rolę w pomiarze i monitorowaniu glacjologii Antarktyki, rejestrując czas i miejsce topnienia lodowców.

Na początku lutego agencja pogodowa ONZ poinformowała, że na Antarktydzie odnotowano nowy rekord temperatury – 18 st. Cels.

– Argentyńska baza badawcza Esperanza, położona na północnym krańcu półwyspu Antarktycznego zapisała nową rekordową temperaturę: 18,3 stopni Celsjusza. Nie jest to liczba, którą normalnie kojarzyłbyś z Antarktydą nawet w okresie letnim – powiedział rzecznik prasowy Clare Nullis z Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Dodał, że „pobiło to wcześniejszy rekord 17,5 stopni Celsjusza zarejestrowany w 2015 roku”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej