RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Można byłoby zawiesić dzisiaj Izbę Dyscyplinarną, jutro Sejm, a pojutrze prezydenta”

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej nie stwarza uprawdopodobnionego zagrożenia interesu obywateli – powiedział Wójcik (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej nie stwarza uprawdopodobnionego zagrożenia interesu obywateli – powiedział Wójcik (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien wkraczać w funkcjonowanie i organizację wymiaru sprawiedliwości; na to się nie umawialiśmy, wkraczając do Unii – powiedział Michał Wójcik. Wiceminister sprawiedliwości był pytany o odpowiedź polskiego rządu do TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

KE we wniosku do TSUE nie prosiła o sankcje finansowe wobec Polski

W swoim wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe w sprawie ustawy dotyczącej sądownictwa Komisja Europejska nie poprosiła o...

zobacz więcej

Do 13 lutego Polska ma przekazać TSUE wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Ma to związek z wystosowaną w październiku skargą Komisji Europejskiej ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce i późniejszego wniosku o zastosowanie środków tymczasowych w tej sprawie.

Wiceminister sprawiedliwości pytany w radiowej Jedynce, co będzie w odpowiedzi do unijnego trybunału powiedział, że dyskurs toczy się wokół kwestii „czy Komisja Europejska może wkraczać w funkcjonowanie i organizację wymiaru sprawiedliwości”.

– Bo na to się nie umawialiśmy, wstępując do Unii Europejskiej. To jest punkt wyjścia. Jeżeli nie może Komisja Europejska i UE wkraczać, to nie powinien też wkraczać TSUE – wskazał Wójcik, zapewniając, że m.in. ta opinia znajdzie się w odpowiedzą polskiego rządu do TSUE.

Wiceminister zwrócił też uwagę na kwestię prawa do zawieszania organów państwowych.

– Jeśli dotykać ma to Izby Dyscyplinarnej, to jeżeli TSUE miałby prawo do zawieszania organu państwowego, to właściwe pozbawiłby funkcji kreacyjnej polski parlament. Można byłoby zawiesić dzisiaj Izbę Dyscyplinarną, jutro Sejm a pojutrze prezydenta – dodał.

Według Wójcika, funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej nie stwarza uprawdopodobnionego zagrożenia interesu obywateli. – Przecież Izba Dyscyplinarna funkcjonuje od jakiegoś czasu, postępowania dyscyplinarne funkcjonują. Tylko w 2019 r. było 300 takich postępowań i nie jest to Izba dla wszystkich obywateli, tylko dla pewnej grupy społeczeństwa – wskazał wiceszef MS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej