Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jesteś w ciąży? Nie używaj kosmetyków z parabenami. Dziecko może mieć nadwagę

przyszłe matki powinny używać produktów wolnych od parabenów (fot. Shutterstock/Josep Suria)

Jeśli kobieta w ciąży stosuje kosmetyki zawierające parabeny, może to zwiększać ryzyko nadwagi u dzieci. Badania na myszach dowodzą, że substancje te wywołują epigenetyczne zmiany, zaburzające odczucie głodu.

Leczenie otyłości przywraca dzieciom wiarę w siebie

Pomoc otyłym dzieciom w zmniejszeniu wagi poprawia ich samoocenę i postrzeganie własnego ciała, na co wskazuje analiza ponad 60 badań. Otyłość...

zobacz więcej

Parabeny to związki stosowane w niektórych kosmetykach jako konserwanty. Używanie ich przez ciężarne kobiety może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Najbardziej szkodliwe są kosmetyki, które dłuższy czas pozostają na skórze: kremy, mleczka, balsamy do ciała. Przykłady tych substancji to paraben metylu, paraben butylu czy paraben propylu.

O ryzyku związanym z ich używaniem donoszą naukowcy z Centrum Badań nad Środowiskiem im. Helmholtza (UFZ) i innych niemieckich ośrodków badawczych na łamach pisma „Nature Communications”.

„Jeśli ciężarna kobieta wchłonie parabeny przez skórę, może to doprowadzić do nadwagi u jej dzieci” – ostrzega dr Tobias Polte z UFZ.

Początkowo naukowcy odkryli związek między obecnością parabenu butylu w moczu kobiet a nadwagą ich potomstwa, zwłaszcza dziewczynek, do momentu ich ósmych urodzin. Aby sprawdzić, czy parabeny wchodziły w skład używanych przez uczestniczki badania kosmetyków, poprosili kobiety o wypełnienie kwestionariuszy i korzystanie ze specjalnej, dostępnej na smartfony aplikacji ToxFox.

„Podwyższone stężenia parabenów w moczu matek rzeczywiście wiązały się z użyciem zawierających parabeny kosmetyków - szczególnie tych, które pozostawały przez dłuższy czas na skórze, w tym kremów i mleczek do ciała” – informuje dr Polte.

Niedobór tej witaminy w ciąży niesie ryzyko rozwoju ADHD u dziecka

Zbyt mało witaminy D w organizmie ciężarnej kobiety zwiększa ryzyko ADHD u dziecka – wynika z pierwszego prowadzonego na dużą skalę badania na ten...

zobacz więcej

Badania na komórkach tłuszczowych nie wykazały jednak, aby pod wpływem parabenów gromadziły one więcej tłuszczu.

Dalszych informacji dostarczyły dopiero badania prowadzone na myszach. Żeńskie potomstwo zwierząt, które wchłonęły te substancje przez skórę, więcej jadło i przybierało na wadze. Badania wykazały u młodych myszy mniejszą produkcję proopiomelanokortyny – substancji regulującej uczucie sytości.

Z analizy genetycznej wynika, że odpowiadała za to zmiana aktywności genu (zmiana epigenetyczna) proopiomelanokortyny.

„Wpływ parabenów w czasie ciąży najwyraźniej powoduje epigenetyczne modyfikacje u potomstwa, które na stałe zaburzają regulację naturalnego uczucia sytości. Oznacza to przyjmowanie większej ilości jedzenia” – wyjaśnia dr Polte.

„Mając na uwadze dobro swoich dzieci, kobiety w ciąży powinny używać produktów wolnych od parabenów w czasie tak wrażliwego czasu, jakim jest ciąża i karmienie piersią” – zalecają naukowcy.

źródło:
Zobacz więcej