Raport

Epidemia koronawirusa

Optymiści szybciej regenerują się po udarze 

Pozytywne myślenie i środowisko ma ogromne znaczenie (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Optymistyczne nastawienie u pacjentów po udarze przyczynia się do szybszej poprawy funkcjonowania, mniejszego poziomu niepełnosprawności fizycznej oraz niższego poziomu stanu zapalnego – wynika z badań, o których informuje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA).

Życie z optymistą zmniejsza prawdopodobieństwo demencji 

Optymistycznie nastawiony do życia partner może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko demencji w jesieni życia – wynika z badań opublikowanych w...

zobacz więcej

Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Texas w Houston, którzy obserwowali 49 osób po udarze.

„Te badania pokazują, że optymiści lepiej regenerują się po udarze. Dlatego podbudowanie morale może być dobrym sposobem na poprawę zdrowia psychicznego pacjentów i szybszą rekonwalescencję” – komentuje prowadząca analizę dr Yun-Ju Lai.

Stan zapalny po udarze jest szkodliwy dla mózgu i stanowi przeszkodę dla prawidłowej regeneracji. Dotychczasowe badania sugerowały, że optymistyczne nastawienie sprzyja redukcji stanu zapalnego i szybszemu powrotowi do zdrowia po wielu chorobach, jednak nie sprawdzano, czy taka zależność istnieje w przypadku udaru.

Do oceny poziomu optymizmu pacjentów wykorzystano test LOT (Life Orientation Test), a do ewaluacji stanu pacjentów trzy miesiące po udarze - skalę NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale). Porównywano także poziom markerów stanu zapalnego - interleukiny 6 (IL-6), czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i białka C-reaktywnego (CRP).

Zestawienie danych wykazało, że wraz ze wzrostem poziomu optymizmu poprawiał się stan zdrowia pacjentów i spadał poziom interleukiny 6 i białka C-reaktywnego, jednak nie TNF-alfa.

„Zarówno pacjenci, jak i ich rodziny powinni mieć świadomość tego, że pozytywne myślenie i środowisko ma ogromne znaczenie dla pacjenta po udarze. Jego zdrowie psychiczne ma wpływ na rekonwalescencję” – podsumowuje dr Lai.

źródło:
Zobacz więcej