Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Stresujesz się w pracy? Postaw na biurku roślinę

Uwzględnienie zieleni w środowisku biurowym staje się coraz bardziej powszechne – wskazuje prof. Toyoda (fot. pxhere/domena publiczna)

Nadmiar obowiązków, zbliżające się terminy zleceń, piętrzące się zadania do wykonania „na wczoraj”? Jeśli dokucza nam stres w pracy, japońscy naukowcy mają na to radę: umieśćmy na biurku roślinę. Jej obecność w bliskim otoczeniu uspokaja tętno, łagodzi lęk i poprawia samopoczucie.

Praca przy biurku może powodować groźne schorzenie. Lekarz go nie wykryje

Zbyt częste siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia, a jeśli zbyt długo siedzimy za biurkiem w pracy narażamy się na tzw. ukryte nadciśnienie tętnicze...

zobacz więcej

Pozytywny wpływ natury na naszą psychikę został udowodniony naukowo. Otaczanie się roślinami, wychodzenie na spacery do lasu czy parku działa uspokajająco i relaksująco. Jak dowiedli japońscy uczeni, aby zredukować poziom stresu, który często dokucza nam w pracy, wystarczy umieścić na biurku roślinę. Pomoże to nam odzyskać psychiczną równowagę i ukoić skołatane nerwy.

Naukowcy z Uniwersytetu Hyogo przeprowadzili eksperyment w jednej z japońskich firm elektrycznych. Badanie, którego rezultaty opublikowano niedawno na łamach „HortTechnology”, wykazało, że spoglądanie na znajdującą się nieopodal roślinę i podlewanie jej w momencie odczuwania zmęczenia, może wyraźnie zredukować poziom stresu i zniwelować lęk. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem 63 pracowników w wieku od 24 do 60 lat, którzy pracowali przy komputerze przez standardowe 40 godzin tygodniowo.

Na początku badania naukowcy dokonali pomiarów tętna uczestników w momentach, gdy deklarowali, że odczuwają silny stres. Następnie umieścili na ich biurkach rośliny oraz poinstruowali ich, jak je podlewać i o nie dbać.

Podczas kolejnych dwóch tygodni pracownicy mierzyli tętno zarówno w tych samych co wcześniej okolicznościach, jak i po trzech minutach przyglądania się umieszczonej na biurku roślinie. Efekt? U uczestników odnotowano wyraźne obniżenie tętna, wynikające z „uspokojeniu współczulnego układu nerwowego”.

– Uwzględnienie zieleni w środowisku biurowym staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ stale zwiększa się potrzeba poprawy zdrowia psychicznego pracowników – powiedział główny autor badania, prof. Masahiro Toyoda.

– Aby zredukować stres, wystarczy przez trzy minuty przyglądać się roślinie – wskazał Toyoda.

Ważne, by postarać się wówczas nie myśleć o niczym innym, a także nie rozmawiać ze współpracownikami. – Jest to dobre ćwiczenie uważności, skupienia się na chwili obecnej – dodał uczony.

źródło:

Zobacz więcej