RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezydent Duda otrzymał honorowe obywatelstwo Zakliczyna

– Honorowe obywatelstwo Zakliczyna przyjmuję jako gest przyjęcia mnie do wspólnoty - powiedział podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda, który otrzymał w środę tytuł honorowego obywatela tej gminy.

Jan Olszewski „przez całe życie walczył o wolną i naprawdę demokratyczną Polskę”

zobacz więcej

Prezydent dziękował przedstawicielom rady miasta i mieszkańcom za przyznanie mu tytułu honorowego obywatela gminy Zakliczyn.

– Wątek osobisty jest tutaj dla mnie bardzo ważny, bo rzeczywiście to jest dla mnie coś bardzo głęboko osobistego – to, że właśnie Zakliczyn przyznaje mi swoje honorowe obywatelstwo, bo w tej warstwie osobistej, jako człowiek ja przyjmuję to honorowe obywatelstwo jako gest przyjęcia mnie do wspólnoty, jako gest pokazania przez mieszkańców, że jestem częścią wielkiej społeczności Zakliczyna i to jest dla mnie bardzo piękne – powiedział prezydent.

Prezydent przypomniał swe osobiste związki z małopolskim miasteczkiem – najpierw pierwszą wizytę, gdy jako kilkuletni chłopiec odwiedził Zakliczyn wraz z dziadkiem, a następnie kilkudniowy pobyt podczas wakacji w latach licealnych u koleżanek ze szkoły.

– Zawsze moje serce biło dla Zakliczyna (...). Jest w tym honorowym obywatelstwie dla mnie coś bardzo wyjątkowego. Najbardziej istotnym jest ten wielki gest przyjęcia do wspólnoty, bo tak zawsze traktuję przyznanie honorowego obywatelstwa – powiedział Duda.

Ponadto podkreślał, że chciał, aby Polacy, także w tych mniejszych miejscowościach mieli możliwość spotkania się z prezydentem.

– Tylko, żeby to się odbyło u nich na miejscu, żeby mieli świadomość, że prezydent był, prezydent widział, +zobaczył nasze miasto, naszą miejscowość, tak rozmawialiśmy z nim, tak, jest prezydent Rzeczypospolitej, jest prawdziwy, nie jest tylko w telewizji+ – mówił.

Prezydent zaznaczył, że chociaż Polska to duży kraj, a Polacy to duży naród, to każdy zasługuje na zainteresowanie i na to, żeby oddać mu honor i żeby podkreślić jego godność osobistą niezależnie od tego jakie ma poglądy.

Przypomniał, że na początku swojej kadencji zadeklarował, iż odwiedzi wszystkie powiaty w Polsce i zapowiedź tę zrealizował. – Kształtowałem tą prezydenturę tak, żeby było w całej Polsce poczucie obecności prezydenta – zaznaczył Duda.


Prezydent honorowym obywatelem Starego Sącza

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn

Tytuł został wręczony prezydentowi podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

W uchwale przyjętej 30 grudnia zeszłego roku radni wskazali, że honorowe obywatelstwo Zakliczyna przyznali prezydentowi „w uznaniu szczególnych dokonań w rozwoju +małych ojczyzn+ i zwiększaniu roli Polski na arenie międzynarodowej, w podziękowaniu za wspieranie lokalnych inicjatyw i wydarzeń realizowanych w gminie Zakliczyn oraz za historyczną wizytę w Zakliczynie i osobisty udział w programie patriotycznym +Z Zakliczyna do Łowczówka+ w dniu 4 listopada 2018 roku”.


Prezydent Duda otrzymał honorowe obywatelstwo Bochni

„To dla nas szczególne wyróżnienie, wielki zaszczyt i honor”

Głowę państwa oraz zaproszonych gości powitali burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz przewodnicząca rady miejskiej Anna Moj, która wygłosiła laudację.

Burmistrz Chrobak podkreślił, że wręczenie honorowego obywatelstwa prezydentowi Andrzejowi Dudzie jest „szczególnym, historycznym wydarzeniem dla miasta Zakliczyn”. – To dla nas szczególne wyróżnienie, wielki zaszczyt i honor – dodał.

Burmistrz przypomniał, że honorowe obywatelstwo samorząd Zakliczyna nadaje od 1997 roku, a jako pierwszy otrzymał je papież Jan Paweł II, który od kilu lat jest także patronem miasta i gminy. – Pan prezydent Andrzej Duda jako człowiek wyznający chrześcijański i konserwatywny system wartości, budujący w Polsce atmosferę szacunku i wzajemnego zrozumienia jest równie bliski sercu mieszkańców ziemi zakliczyńskiej jak św. Jan Paweł II – powiedział.

– Dziękujemy za pamięć o prawdziwych narodowych bohaterach i ochronę polskich interesów, za podnoszenie godności narodowej. Jesteśmy wdzięczni za coraz bardziej sprawiedliwe państwo, za dbałość o rozwój całego kraju, również a może nawet szczególnie tych mniejszych miejscowości. Dzięki temu szanse na dynamiczny rozwój otrzymały takie miejscowości, jak nasza – podkreślił Chrobak.

Podczas uroczystości prezydent otrzymał pamiątkowy ryngraf i kopię uchwały rady miejskiej. Wpisał się także do księgi honorowych obywateli gminy Zakliczyn.

Zakliczyn jest kolejnym małopolskim miasteczkiem, które przyznało swoje honorowe obywatelstwo prezydentowi Dudzie. Wcześniej uczyniły to Stary Sącz, Wolbrom i Bochnia.Prezydent Andrzej Duda honorowym obywatelem Środy Śląskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej