Raport

#FabrykahejtuPO

Odkryto nieznany gatunek człowieka archaicznego

Naukowcy zastosowali technikę modelowania komputerowego (fot. Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images)

Przodkowie współczesnych mieszkańców zachodniej Afryki krzyżowali się z dotąd nieodkrytym gatunkiem człowieka archaicznego – ustalono dzięki modelowaniu komputerowemu. W tym celu wykorzystano informacje dot. DNA znanych gatunków ludzi. Ustalenie ogłoszono w „Science Advances”.

W Wuhan zmarł pierwszy Amerykanin zakażony koronawirusem

W chińskim Wuhan na koronawirusa zmarł pierwszy obywatel amerykański – poinformowała w sobotę ambasada USA w Pekinie. Kolejne przypadki choroby...

zobacz więcej

Praca badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) Aruna Durvasula i Srirama Sankararamana pomogła zrozumieć zmienność genetyczną współczesnych mieszkańców zachodniej Afryki. Do tej pory temat ten był słabo rozpoznany ze względu na niewielką liczbę pradziejowych szczątków ludzkich i trudności w pozyskaniu kopalnego DNA.

Okazało się, że przodkowie mieszkańców tej części kontynentu krzyżowali się z dotąd nieznanym nauce człowiekiem archaicznym, podobnie jak robili to przodkowie Europejczyków z neandertalczykami.

Do takiego ustalenia nie były wcale potrzebne badania kolejnych szczątków kostnych. Naukowcy zastosowali technikę modelowania komputerowego, dzięki której wykryli nieznany do tej pory gatunek człowieka.

W wykorzystanej w czasie analiz bazie umieszczono dane dotyczące genomu ponad 400 współczesnych mieszkańców zachodniej Afryki, neandertalczyków i denisowian (gatunku zamieszkującego niegdyś Azję).

Najstarszy lądowy skorpion ma 437 milionów lat

Naukowcy twierdzą, że zwierzę, które pierwsze wyszło z wody na ląd to skorpion. Zbadano skamielinę skorpiona, żyjącego 437 milionów lat temu. Miał...

zobacz więcej

Okazało się, że ludzie, którzy współcześnie mieszkają w zachodniej części Czarnego Lądu, nie mieli nic wspólnego z żadnym z tych archaicznych krewnych człowieka. Byli jednak spokrewnieni z człowiekiem archaicznym, o którego istnieniu nie wiedziano. Najprościej wyjaśnić to introgresją, czyli długofalowym procesem włączania puli genów jednego gatunku do puli innego gatunku – uważają naukowcy.

Badacze sądzą, że przodkowie nieznanego hominina byli gatunkiem, który oddzielił się od drzewa genealogicznego człowieka jeszcze przed neandertalczykiem.

Autorzy artykułu sugerują, że krzyżowanie mogło mieć miejsce stosunkowo niedawno lub mogło obejmować wiele populacji archaicznego człowieka. Oznacza to, że interakcje między anatomicznie współczesnymi ludźmi i różnymi populacjami archaicznych homininów były złożone i długotrwałe.

Naukowcy liczą, że większa liczba analiz współczesnych i archaicznych genomów z Afryki rzuci jeszcze więcej światła na to zagadnienie.

źródło:

Zobacz więcej