RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mojżesz uratuje Wenecję? Projekt MOSE jest już gotowy

Projekt MOSE (MOdulo Sperimentale Elettromeccanico) mający uratować plac św. Marka w Wenecji przed kolejnymi przypływami jest już gotowy. Jego koszt wyniesie ok. 30 mln euro. Według planów, ma zostać podniesiona wysokość barier zabezpieczających. Od wielu lat „wysoka woda” utrudnia życie mieszkańców tego miasta nad Adriatykiem.

Wenecja może stać się demograficzną pustynią

Wenecja, która ucierpiała w ostatnich dniach w wyniku rekordowej powodzi, może zamienić się w pustynię demograficzną. Zwraca się na to uwagę w...

zobacz więcej

W listopadzie ubiegłego roku Wenecja po raz kolejny znalazła się pod wodą. Mieszkańcy czuli się bezsilni. Czekają już na realizację projektu zleconego przez Konsorcjum Nowa Wenecja (Consorzio Venezia Nuova), odpowiedzialnego za realizację planów ochrony miasta i jego laguny.

Wenecja przygotowuje się, aby uratować plac św. Marka przed „wysoką wodą”. Projekt MOSE (w nazwie wykorzystano grę słów: Mosè to po włosku Mojżesz) ma na celu zabezpieczenie terenu przed przypływem fal o wysokości do 110 cm. Do takiego właśnie poziomu mają się podnosić bariery w porcie podczas przypływu, zapobiegając dotarciu fali do Wenecji.

Mechanizm składający się 78 wyjmowanych barier ma być zamontowany 12 m poniżej poziomu wody w ogromnych podwodnych galeriach. Specjaliści pracują nad ostatnimi połączeniami elektrycznymi. Przeprowadzają też już pierwsze testy w celu ocenienia szybkości reakcji sprzętu.

Woda zalała kryptę w bazylice. Rząd przekaże Wenecji 20 milionów euro

Zalane szpitale, szkoły, domy, a także zabytki. Z taką sytuacją mierzą się mieszkańcy i władze Wenecji. Woda przypływa sięga nawet powyżej 180 cm...

zobacz więcej

Rzecznika konsorcjum Monica Ambrosini powiedziała, że wszystkie bariery mogą zostać podniesione w ciągu pół godziny od momentu ostrzeżenia o wyjątkowo wysokim stanie wody.

Plany przewidują też system 7 pomp do odprowadzania wody deszczowej i podziemnej, o wydajności 700 litrów na sekundę.

Projekt MOSE obejmuje także wymienne 40-centymetrowe przegrody wykonane z drewna i stali. Zostaną one umieszczone wzdłuż krawędzi placu. Ponadto, prace mają też objąć oczyszczenie, odnowienie i częściowe uszczelnienie studzienek kanałowych.

MOSE trafi teraz do odpowiednich organów, w tym inspektoratu ds. zamówień publicznych i nadzoru. Eksperci sprawdzą zgodność planów z wymogami.

źródło:
Zobacz więcej