RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zarządza Sokiem z Buraka. Został mianowany szefem w sztabie Kidawy-Błońskiej

Kandydatka PO na prezydenta i Marcin Mycielski (fot. arch. PAP/Piotr Polak; Twitter/ODFoundation)
Kandydatka PO na prezydenta i Marcin Mycielski (fot. arch. PAP/Piotr Polak; Twitter/ODFoundation)

Marcin Mycielski – działacz Fundacji Otwarty Dialog i KOD, były korespondent „Gazety Wyborczej”, zarządzający hejterską stroną Sok z Buraka – został mianowany szefem belgijskiego sztabu kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Kidawa-Błońska o prowokacji w Pucku. „Te osoby spotykam na demonstracjach pod sądami”

Była bardzo duża grupa ludzi niezadowolona z działań prezydenta Andrzeja Dudy i protestowali. Jeżeli ludzie się do mnie uśmiechają i podają rękę,...

zobacz więcej

O sprawie poinformował były europoseł Platformy Krzysztof Lisek. Napisał na Twitterze, że Mycielski został szefem sztabu Kidawy-Błońskiej na Belgię. „Marcin, witamy na pokładzie! Razem góry będziemy przenosić a wybory wygramy na pewno” – oznajmił polityk.

O Mycielskim głośno było na początku stycznia, kiedy to prawdopodobnie na skutek usterki na Facebooku pojawiły się informacje dotyczące tego, kto może publikować na poszczególnych fanpage'ach.

Jak się okazało, w zakładce „członkowie zespołu” na znanej hejterskiej stronie Sok z Buraka wyświetla się profil Marcina Mycielskiego (podpisanego: Martin Mycielski) – opozycyjnego dziennikarza i działacza inicjatyw antyrządowych.

Mycielski jest byłym brukselskim korespondentem „Gazety Wyborczej” oraz założycielem międzynarodowego Komitetu Obrony Demokracji (KOD International). Aktywnie angażuje się w działalność Fundacji Otwarty Dialog, której szefowa Ludmiła Kozłowska w sierpniu zeszłego roku została deportowana z Polski na Ukrainę. Niedługo potem otrzymała prawo pobytu w Belgii. Na portalach społecznościowych jest wiele wspólnych zdjęć Mycielskiego z Kozłowską i jej mężem Bartoszem Kramkiem. W ostatnich miesiącach Mycielski publikował też m.in. na portalu natemat.pl. Jak podawała niezalezna.pl, dawniej Mycielski prowadził m.in. kampanię wyborczą polityka UW Marcina Święcickiego (obecnie KO) oraz eurodeputowanego Samoobrony Bogdana Golika, który został w 2005 r. oskarżony przez francuską prostytutkę o gwałt (trzy lata później prokuratura w Belgii umorzyła tę sprawę). W 2015 r. Golik został zatrzymany i tymczasowo aresztowany pod zarzutem udziału w grupie przestępczej wyłudzającej zwrot podatku VAT.

Facebookowa strona SokzBuraka, która istnieje w sieci od pięciu lat, a którą „lubi” ponad 800 tys. osób, jest przestrzenią, gdzie powstały już setki hejterskich i fejkowych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jej treści uderzają też w Kościół katolicki i dziennikarzy TVP. Strona udostępniała również materiały przychylne m.in. obecnemu prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej