Raport

#FabrykahejtuPO

Niedobór tej witaminy w ciąży niesie ryzyko rozwoju ADHD u dziecka

Naukowcy zbadali próbki krwi pobranych od matek w pierwszym – i na początku drugiego trymestru ciąży (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Zbyt mało witaminy D w organizmie ciężarnej kobiety zwiększa ryzyko ADHD u dziecka – wynika z pierwszego prowadzonego na dużą skalę badania na ten temat.

Nieleczone ADHD kończy się depresją

Dzieci z ADHD, czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, są bardziej niż rówieśnicy narażone na depresję i inne problemy...

zobacz więcej

Na pojawienie się zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dziecka – oprócz genów, mogą wpłynąć czynniki działające w czasie ciąży, takie jak poziom witaminy D – informują naukowcy z Uniwersytetu w Turku (Finlandia).

Przeprowadzili oni pierwsze analizy sprawdzające tę zależność na poziomie populacji. Badanie objęło ponad tysiąc dzieci urodzonych w Finlandii latach 1998-1999 ze zdiagnozowanym ADHD i taką samą liczbą dzieci zdrowych.

Naukowcy zbadali próbki krwi pobranych od matek w pierwszym – i na początku drugiego trymestru ciąży.

Dane zebrano jeszcze przed wprowadzeniem w Finlandii zaleceń, aby ciężarne matki przyjmowały 10 mikrogramów witaminy D dziennie. Naukowcy podkreślają, że jej niedobór to ważny problem w wielu miejscach na świecie, także w Finlandii – w niektórych grupach społecznych, np. wśród części emigrantów.

– Badanie to dostarcza silnych dowodów na to, że niski poziom witaminy D w czasie ciąży wiąże się z niedoborem uwagi u potomstwa. Podczas gdy ADHD to jedna z najpowszechniejszych chronicznych chorób u dzieci, wyniki badania mają ogromną wagę dla zdrowia publicznego – mówi kierująca pracami prof. Andre Sourander.

Badanie było częścią większego projektu sprawdzającego powiązania między zdrowiem matki w czasie ciąży a ryzykiem ADHD u dzieci. Jego celem było zebranie informacji w celu opracowania strategii zapobiegających schorzeniu i identyfikacji dzieci o szczególnym ryzyku.

źródło:

Zobacz więcej