RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł pomocnik Oscara Schindlera

Mieczysław Pemper przeżył Holocaust i pomógł Oscarowi Schindlerowi ocalić 1200 Żydów (fot.arch.PAP/EPA/Frank Maechler)

Mieczysław Pemper, który w czasie wojny pomógł niemieckiemu przedsiębiorcy Oskarowi Schindlerowi ocalić od zagłady 1200 Żydów, zmarł w Augsburgu w wieku 91 lat - poinformowały władze miasta.

Pemper był więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie. Pracował jako kancelista i stenograf komendanta obozu Amona Goetha. Mając dostęp do poufnych dokumentów, poznał plany likwidacji niemieckich obozów, nieistotnych dla produkcji na potrzeby wojny. Przekazanie tej informacji Schindlerowi pozwoliło uchronić przed zagładą około 1200 żydowskich więźniów z Płaszowa, których przedsiębiorca zatrudniał w swojej fabryce.

Po wojnie Mieczysław Pemper studiował w Polsce socjologię i ekonomię. Był świadkiem na procesach nazistowskich zbrodniarzy wojennych w Polsce, w tym w procesie Amona Goetha. W 1958 r. osiedlił się w Augsburgu. W 2001 r. został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi pierwszej klasy za gotowość do pojednania i odwagę w czasach dyktatury nazistowskiej. Był również honorowym obywatelem Augsburga. Amerykański reżyser Steven Spielberg korzystał z rady Pempera w trakcie prac nad filmem „Lista Schindlera” z 1993 r.

Władze Augsburga poinformowały, że w piątek opuszczą flagi na budynkach miejskich do połowy masztu na znak żałoby, a w ratuszu zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

źródło:

Zobacz więcej