RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Willa w Kazimierzu i materiały operacyjne. „Nie może być mowy o jakichkolwiek naciskach”

Na stronie internetowej CBA udostępniło materiały ze śledztwa dotyczącego willi (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)
Na stronie internetowej CBA udostępniło materiały ze śledztwa dotyczącego willi (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Odtajnienie materiałów dotyczących willi w Kazimierzu Dolnym pokazuje, że nie może być mowy o żadnych naciskach w tej sprawie, a „rewelacje” Tomasza Kaczmarka są nieprawdziwe i miały na celu wywołać zamieszanie wokół CBA, służb i rządu – ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek.

Żaryn: Ten materiał nie jest kompromitacją agenta Tomka; dobrze wykonał swoją robotę

– Ten materiał nie jest kompromitacją agenta Tomka, on w tej sprawie zrobił swoją robotę dobrze. Kompromitacją są zeznania, złożone przez niego pod...

zobacz więcej

Na stronie internetowej CBA udostępniło materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. To m.in. raport, protokoły przesłuchań, stenogramy rozmów telefonicznych.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził, że materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości i to oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym.

Pod koniec stycznia były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako „agent Tomek”, w wyemitowanym w TVN24 reportażu oskarżył szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego jako byłego szefa CBA, a także byłego wiceszefa Biura Macieja Wąsika o wywieranie na niego nacisków podczas operacji dotyczącej willi w Kazimierzu Dolnym.

Czarnek zaznaczył w Polsat News tym kontekście, że o ujawnienie materiałów wnioskował minister Kamiński.

– Odtajnienie tych akt dokładnie pokazuje, że o żadnych naciskach mowy być nie może, że jawne są wszystkie materiały dotyczące tego śledztwa – przekonywał poseł PiS.

– Rewelacje pana Kaczmarka są absolutnie nieprawdziwe i miały na celu wywołać tylko zamieszanie wokół CBA, wokół służb, wokół rządu Rzeczpospolitej Polskiej – odtajnienie akt pokazuje, że wszystko jest czyste – dodał Czarnek.

Katowicka prokuratura apelacyjna umorzyła w marcu 2010 r. prowadzone od 2007 r. postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki. Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa. W grudniu 2016 r. roku katowicka prokuratura podjęła umorzone wcześniej śledztwo. Postępowanie jest prowadzone „w sprawie”. Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów.

źródło:
Zobacz więcej