RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Naukowcy odkryli nowego dinozaura. Thanatos miał głęboki pysk i długie zęby

Naukowcy odkryli nowy gatunek tyranozaura, zamieszkałego na terenie Ameryki Północnej ok. 80 mln lat temu. Thanatotheristes degrootorum jest prawdopodobnie najstarszym dinozaurem w Kanadzie.

Dinozaury świetnie sobie radziły tuż przed zagładą

Dinozaury świetnie sobie radziły na krótko przed uderzeniem w Ziemię planetoidy, która przyniosła im zagładę. Nie potwierdziły się teorie, że ich...

zobacz więcej

Nowo odkryty tyranozaur żył w późnym okresie kredy. Mógł mierzyć w przybliżeniu 2,4 m wysokości. Podobnie do swoich mięsożernych przodków miał długi, głęboki pysk i ostre zęby o długości ponad 7 cm.

Nazwa Thanatotheristes degrootorum nawiązuje do greckiego boga śmierci Tanatosa.

– Wybraliśmy imię, które uosabia to, czym był ten tyranozaur jako jedyny duży drapieżnik swoich czasów w Kanadzie – powiedziała Darla Zelenitsky, profesor paleobiologii z kanadyjskiego Uniwersytetu w Calgary. Naukowcy nazwali mięsożercę w skrócie Thanatosem.

Kanadyjska badaczka tłumaczyła też, że „ze względu na charakter łańcucha pokarmowego te duże drapieżniki były rzadkimi okazami w porównaniu do dinozaurów roślinożernych”.

Tyranozaury były dominującymi drapieżnikami na lądzie przez miliony lat, przed wyginięciem dinozaurów ok. 65 mln lat temu. Pod koniec okresu kredowego dominowały na terenie Ameryki Północnej. Skamieniałości sprzed tego okresu są jednak fragmentaryczne. Badacze mają nadzieję, że nowe odkrycie da im nowe spostrzeżenia dotyczące ewolucji tyranozaurów.

Badania nad Thanatotheristes degrootorum przedstawiono w artykule opublikowanym w minionym miesiącu w magazynie naukowym „Cretaceous Research”.

źródło:
Zobacz więcej